Partner serwisu

Greckie lotniska rosną w imponującym tempie. Infrastruktura do pilnej rozbudowy

Justyna Urbaniak 21.01.2019

Greckie lotniska rosną w imponującym tempie. Infrastruktura do pilnej rozbudowy
fot. Leonid Mamchenkov/ Wikipedia
W zeszłym roku Grecja odnotowała rekordowo wysoki poziom ruchu pasażerskiego na swoich lotniskach, co odzwierciedla wzrost greckiej turystyki, a zwłaszcza ewolucję Aten jako ważnego celu turystycznego.
62 mln obsłużonych podróżnych

W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Ateny odnotował 11-procentowy wzrost liczby pasażerów, osiągając wynik 24,14 miliona obsłużonych osób, podczas gdy 14 regionalnych portów lotniczych zarządzanych przez Fraport Greece – w tym Saloniki – odnotowało wzrost o 8,9 procent do 29,87 miliona pasażerów. Jeśli wziąć pod uwagę inne lotniska w kraju, takie jak te w Heraklionie i Kalamacie, które są pod zarządem państwa, łączna liczba pasażerów na greckich lotniskach w zeszłym roku mogła przekroczyć 62 miliony. Dane wskazują na rekordowy rok w turystyce w 2018 r., ale eksperci branżowi ostrzegają, że taki wzrost będzie trudny do utrzymania w kolejnych latach, biorąc pod uwagę trudności, jakie może mieć turystyka w 2019 r.

W Atenach odnotowano znaczny wzrost ruchu z zagranicy – o 13,8 procent, a wzrost ruchu krajowego wyniósł 5,6 procent. 14 regionalnych portów lotniczych wykazało 1,2-procentowy wzrost natężenia ruchu krajowego, ale jednocześnie obsłużyły one 11,5 mln pasażerów do i z zagranicy.

W planach spore inwestycje

Tymczasem infrastruktura lotniskowa w  Grecji wymaga pilnej rozbudowy. Szef Fraport Greece (zarządzającej 14 greckimi lotniskami), powiedział niedawno, że harmonogram przewiduje, że lotniska w Zakynthos, Kavali i Chani będą gotowe przed latem 2019 r., podczas gdy lotniska Argostoli na Kefalonii w Aktio Samos i Skiathos po lecie 2019 r. Do 2020 r. Fraport planuje zakończenie prac na lotnisku Mytilini na Lesvos oraz na Kos, Rodos i Santorini, a prace na lotniskach w Salonikach, Korfu i Mykonos mają zakończyć się latem 2021 r.

Czteroletni plan spółki przewiduje również utworzenie pięciu nowych terminali w Salonikach, Kos, Korfu, Kefalonii i Mytilini, a także bardzo potrzebne projekty rozwoju i modernizacji dla wszystkich lotnisk. Obejmują one zwiększenie liczby kabin do odprawy, ekranów i punktów bezpieczeństwa oraz przenośników taśm bagażowych, a także znaczne ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa na lotniskach (polegające np. na remontach dróg startowych).

Łącznie powierzchnia terminali we wszystkich 14 portach lotniczych zwiększy się o około 100 000 metrów kwadratowych, co znacznie zwiększy ich przepustowość.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony