Partner serwisu

Greckie lotniska do pilnej rozbudowy

Justyna Urbaniak 13.06.2019

Greckie lotniska do pilnej rozbudowy
Lotnisko na Rodosfot
W zeszłym roku Grecja odnotowała rekordowo wysoki poziom ruchu pasażerskiego na swoich lotniskach, co odzwierciedla wzrost greckiej turystyki. To natomiast wyzwanie dla tutejszych lotnisk, które w najbliższym czasie planują intensywną rozbudowę.
Nowy terminal w Atenach

Do tej pory rozbieżność między międzynarodowym portem lotniczym w Atenach a pozostałymi lotniskami w kraju był znaczny, zwłaszcza jeśli chodzi o infrastrukturę i ogólne wrażenia pasażerów. Począwszy od lotniska w Atenach, na którym podwojono ruch pasażerski w ciągu ostatnich 5 lat, uruchomiona została nowa runda inwestycji. Od zeszłego roku rozpoczęto niewielką rozbudowę istniejącego terminalu. Koniec inwestycji ma nastąpić w 2020 r. Niemniej jednak ważną informacją jest to, że wkrótce pojawi się kolejna inwestycja w całkowicie nowy terminal, która znacząco zwiększy przepustowość portu lotniczego. Jest to kosztowna inwestycja (ponad 300 mln euro), która ma doprowadzić do dalszej konsolidacji ateńskiego lotniska jako największego lotniska Unii Europejskiej na Bałkanach.

Inna jakość w Salonikach

Inwestycja w Międzynarodowy Port Lotniczy w Salonikach sięga 100 mln euro (tj. 25% całkowitej inwestycji dla wszystkich 14 regionalnych portów lotniczych). Plan przewiduje budowę nowego terminalu, który podwoi potencjał ruchu pasażerskiego. Projekt jest w trakcie realizacji od września ubiegłego roku i ma zostać sfinalizowany w 2020 r. W planach jest m.in. remont istniejącego terminalu wraz z połączeniem z nowym obiektem, który w pełni zmieni wizerunek lotniska. Obok powstanie nowy pas startowy, który ma działać pod koniec roku.

Lotnisko na Krecie

Ogromne inwestycje rozpoczną się również inwestycja na Krecie. Nowe międzynarodowe lotnisko, które powstanie w Kastelli w Heraklionie, zastąpi istniejący port. Inwestycja o wartości ponad 500 mln euro, jest obietnicą przekształcenia transportu lotniczego w południowo-wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Nowe lotnisko będzie miało strategicznie położone z punktu widzenia 3 kontynentów. Wkrótce rozpoczną się prace przygotowawcze, a do 2020 r. szacuje się, że faza budowy zostanie w pełni aktywowana. Okres budowy wynosi 5 lat. Nowe lotnisko będzie miało pas startowy o długości 3 300 metrów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony