Partner serwisu

Gmina Teresin: Radni popierają Modlin. Wkrótce stanowisko ws. CPK

Roman Czubiński 01.07.2018

Gmina Teresin: Radni popierają Modlin. Wkrótce stanowisko ws. CPK
fot. Port Lotniczy Modlin
Radni Gminy Teresin przyjęli uchwałę-stanowisko, popierającą wszelkie działania zmierzające do rozbudowy lotniska w Modlinie. Choć w uzasadnieniu nie pojawia się nazwa Centralnego Portu Komunikacyjnego, uchwalenie stanowiska można odczytywać jako zapowiedź braku poparcia dla tej inwestycji. Uchwała jest z perspektywy władz centralnych dokumentem pozbawionym skutków prawnych, pozwala jednak zapoznać się z poglądem mieszkańców okolic planowanego CPK na kwestię jego budowy.
Przegłosowana uchwała nie została jeszcze zamieszczona na stronie Rady Gminy. Treść uzasadnienia przytacza jednak portal tusochaczew.pl. Przedmiotem stanowiska jest poparcie działań w zakresie rozwoju lotniska w Modlinie. „Inwestycja ta okazała się słuszna nie tylko w skali regionu czy kraju, ale także w wymiarze międzynarodowym. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 3 miliony osób, a liczba przewiezionych pasażerów sytuuje go dzisiaj na piątym miejscu w Polsce” – oceniają autorzy.

Podkreślono atuty portu w Modlinie: „pełną infrastrukturę i ogromny potencjał”, duże tempo rozwoju, położenie blisko stolicy oraz istnienie połączeń kolejowych i drogowych (warto jednak przypomnieć, że dojazd ze stacji Modlin wciąż wymaga przesiadki na autobus). Zaznaczono dużą liczbę miejsc pracy powstałych wokół lotniska. „Dlatego należy jak najszybciej rozważyć jego dalszą rozbudowę” – brzmi konkluzja. Efektem byłaby dalsze zwiększenie liczby pasażerów i poprawa jakości ich obsługi. Radni przypominają też, że takie rozwiązanie przewidują wciąż obowiązujące dokumenty strategiczne.

Twórcy uchwały oceniają, że nakłady poniesione dotychczas na budowę i rozwój lotniska w Modlinie oraz infrastruktury towarzyszącej – ok. 1 mld zł, w dużej części pochodzące z funduszy unijnych – stanowiły dobrą inwestycję. „Rada Gminy Teresin, widząc potrzebę funkcjonowania dużego, nowoczesnego portu lotniczego Warszawa – Modlin i popierając wszelkie działania prowadzące do jego rozwoju, zwraca się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Posłów i Senatorów RP o wsparcie działań służących dalszemu rozwojowi mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin” – podsumowują radni.

Kwestia przyszłości modlińskiego lotniska wiąże się ściśle z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego powstać między innymi na terenie gminy Teresin. W ostatnich dniach konflikt władz portu w Modlinie oraz Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, dotyczący między innymi wyznaczenia lotniska komplementarnego do CPK, przybrał na sile. Radni gminy zapowiadają też przyjęcie niebawem stanowiska w sprawie budowy samego CPK. Na poniedziałek zapowiedziano spotkanie informacyjne dla mieszkańców.

Nie będzie to pierwszy dobiegający z gminy Teresin głos w sprawie CPK. Relacjonowaliśmy już emocjonalne wystąpienie przeciw budowie CPK jednego z mieszkańców gminy na posiedzeniu sejmowej komisji, przyjęte przez jego sąsiadów z oklaskami. Niedawno publikowaliśmy też na naszych łamach stanowisko wójta Marka Olechowskiego, który krytycznie oceniał jednak wyłącznie politykę informacyjną rządu wobec mieszkańców, a do samego projektu budowy CPK się nie odnosił.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony