Partner serwisu

Gdańsk: Odprawiamy tylko 10 proc. pasażerów, których powinniśmy odprawiać

Redakcja/inf. pras. 19.04.2021

Gdańsk: Odprawiamy tylko 10 proc. pasażerów, których powinniśmy odprawiać
fot. Gdańsk Airport
W ciągu trzech miesięcy 2021 w Porcie Lotniczym Gdańsk było 105 095 podróżujących (spadek o 88,2 proc. vs. I kw. 2020) i 3 314 operacji lotniczych (spadek o 64,4 proc). O ponad 16 proc. wzrosła ilość obsługiwanych towarów i poczty.
Po pierwszym kwartale 2021 liczba pasażerów znacząco różni się od wyniku, jaki Port miał w I kwartale 2020. Jednak w styczniu i lutym ub. roku ruch był zupełnie normalny, pierwsze symptomy koronawirusa pojawiły się na początku marca, a 14 marca regularny ruch pasażerski został całkowicie wstrzymany. W pierwszym kwartale 2021 roku loty co prawda mogły się odbywać, ale podróże do poszczególnych krajów wiążą się z wieloma różnymi ograniczeniami.

– Wyniki za pierwszy kwartał 2021 nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10 proc. pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Airport Gdańsk w I kwartale 2021 roku osiągnął wzrost w operacjach cargo. Odprawił 2 097 ton towarów, to jest więcej o 16,2 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Cargo stanowi 1,5 proc. przychodów gdańskiego lotniska. Za trzy miesiące tego roku lotnisko zanotował 12 221 000 złotych straty. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszeniem liczby operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów. - Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku – przyznał Tomasz Kloskowski.

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk. Natomiast przy rozbudowie terminalu pasażerskiego trwają ostatnie prace zewnętrzne, a następnie będą realizowane roboty wykończeniowe. Port Lotniczy ma w siatce na ten sezon letni 82 połączenia z Gdańska do 21 państw (w tym Polski), na 69 lotnisk, realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni komunikują uruchomienie latem nowych lotów. Prezes Tomasz Kloskowski przyznaje, że lotnisko prowadzi intensywne i interesujące rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.

Siatka 2021

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Wrocław, Zadar.
Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku.
PLL LOT: Kraków, Warszawa.
KLM: Amsterdam
SAS: Kopenhaga
Lufthansa: Frankfurt, Monachium
SkyUp: Kijów-Boryspol
Eurowings: Dusseldorf
SWISS: Zurych
Finnair: Helsinki.

Szczegółowe dane o pasażerach w 2021:
 • styczeń 43 654, spadek o 88,3 proc. w porównaniu do stycznia 2020
 • luty 26 477, spadek o 92,8 proc. w porównaniu do lutego 2020
 • marzec 34 964, spadek o 75,9 proc. w porównaniu do lutego 2020

 • Podziel się ze znajomymi:
  Komentarze:
  Lotniska regionalne
  Zobacz też
  Najnowsze wiadomości
  Polecane wiadomości
  Praca
  Bądź na bieżąco:
  © 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
  Pełna wersja strony