Partner serwisu

Gdańsk Airport: 6,5 mln złotych półrocznej straty

Rafał Dybiński 13.07.2020

Gdańsk Airport: 6,5 mln złotych półrocznej straty
fot. Gdańsk Airport
Port Lotniczy Gdańsk w czerwcu zaczął odrabiać straty, bo ruch lotniczy systematycznie się odradza. Jednak zgodnie z przewidywaniami całe pierwsze półrocze zdominowało spadki. To wynik prawie trzymiesięcznej przerwy w lataniu.
W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 907 618 pasażerów. To mniej o 63,1% niż w porównywalnym, rekordowym okresie ubiegłego roku. Zmniejszyła się także liczba operacji lotniczych, było ich 11 628, o 49,2 % mniej niż w pierwszej połowie 2019.

– Nasze wyniki są zgodne z przewidywaniami. Nie obsługiwaliśmy bowiem rejsowych połączeń międzynarodowych przez cały kwartał, a krajowych przez dwa i pół miesiąca. Spadki są więc naturalną konsekwencją epidemii koronawirusa i prawie całkowitego uziemienia ruchu pasażerskiego. Na szczęście od czerwca ten ruch sukcesywnie się zwiększa i pierwsze wyniki napawają optymizmem, szczególnie, że w Gdańsku są lepsze niż na innych dużych polskich lotniskach. Obserwując statystyki widzę, że znakomicie odradza się Wielka Brytania i Irlandia, w tym Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Londyn-Stansted, Manchester i Dublin, gdzie lata po 150 osób w każdym samolocie. Bardzo szybko powraca też ruch do północnych Włoch, do Mediolanu-Bergamo podróżuje około 145 osób. Pasażerowie spragnieni są wakacji i słońca, dlatego też po 140 osób lata w każdym samolocie do Aten i Burgas. Rewelacyjnie obłożone są także połączenia do Eindhoven i Paryża-Beauvais. Dopełnieniem dobrych wiadomości jest zmiana przez linie KLM samolotu na większy, operującego na połączeniu do Amsterdamu. 88-miejscowy samolot nie wystarczał, by pomieścić chętnych na te loty. Podejrzewam, że za chwilę podobny ruch wykona Lufthansa na połączeniu do Monachium, gdzie współczynnik wykorzystania miejsc w samolocie dochodzi do 90 proc. – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.W czerwcu gdańskie lotnisko obsłużyło 18 226 pasażerów i 1 141 operacji lotniczych. Od 1 czerwca ruszyły loty krajowe realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a od połowy czerwca wznowiony został ruch międzynarodowy. W pierwszym półroczu 2020 najmniejszy spadek, o 8,7 proc., gdańskie lotnisko zanotowało w obsłudze cargo, czyli transporcie towarów i poczty. W czasie epidemii koronawirusa samoloty cargo mogły latać bez ograniczeń. Ruch był jednak mniejszy niż przed epidemią, bo nie było możliwości odprawiania przesyłek na samoloty rejsowe i nie działała duża liczba firm.

Dotknięty epidemią prawie cały drugi kwartał 2020 przełożył się także na półroczne wyniki finansowe Portu Lotniczego Gdańsk. Za ten okres odnotował stratę w wysokości 6,5 mln złotych. – Spadki w najważniejszych kategoriach ruchu lotniczego musiały przełożyć się na finanse. Wraz z odradzaniem się ruchu lotniczego nasze przychody będą rosły, a ponadto nadal będziemy oszczędzać, by w ten sposób przejść przez ten trudny czas.  Jednak rosnący ruch lotniczy pozwala widzieć przyszłość w jaśniejszych barwach. Dlatego zachęcamy wszystkich do latania, bo samolot to nadal najbezpieczniejszy środek transportu, który w szybki i bezpieczny sposób przeniesie nas w miejsca, do których ostatnio szczególnie tęsknimy – powiedział Tomasz Kloskowski.

Port Lotniczy Gdańsk odbudowuje swoją pozycję sprzed pandemii. Prawie każdego dnia linie lotnicze wznawiają swoje połączenia, a także ogłaszają nowe kierunki lotów, w tym wiele wakacyjnych. Dziś w siatce połączeń jest ponad 20 miejsc, do których w promocyjnych cenach można polecieć z Gdańska na letni odpoczynek lub weekendowy wypad. W ofercie są greckie Ateny, Saloniki, Kalamata, Korfu, Rodos, Mykonos, a na Krecie Chania i Heraklion, w Chorwacji: Dubrownik, Split i Zadar, w Hiszpanii: Barcelona, Alicante i Majorka, na Cyprze: Larnaka i Pafos, we Włoszech: Rzym, Mediolan i Piza, jest Malta, Burgas w Bułgarii, Odessa na Ukrainie i Tirana w Albanii.

Liczba pasażerów w poszczególnych miesiącach 2020:

– styczeń 374 355 pasażerów, wzrost o 17,4 2% w porównaniu do stycznia 2019
– luty 367 538 pasażerów, wzrost o 14,3% w porównaniu do lutego 2019
– marzec 145 117 pasażerów, spadek o 59,8% w porównaniu do marca 2019
– kwiecień 1 128 pasażerów, spadek o 99,7% w porównaniu do kwietnia 2019
– maj 1 257 pasażerów, spadek o 99,7% w porównaniu do maja 2019
– czerwiec 18 226 pasażerów, spadek o 96,6% w porównaniu do czerwca 2019. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony