Partner serwisu

Garuda nad przepaścią. Rząd Indonezji wstrzymał pakiet ratunkowy

Rafał Dybiński 22.07.2021

Garuda nad przepaścią. Rząd Indonezji wstrzymał pakiet ratunkowy
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze Garuda Indonesia są na krawędzi upadku. Decydenci z Dżakarty wstrzymali właśnie środki z pakietu ratunkowego przeznaczonego na wsparcie narodowego przewoźnika. Audytor ma wątpliwości czy w ogóle powinien kontynuować działalność.
Garuda Indonesia zgłosiły za 2020 rok stratą w wysokości 2,4 mld dolarów. Według kontrolujących sprawozdanie finansowe linii lotniczych nie jest wystarczająco precyzyjne i nie opisuje ich faktyczny stan.

Audytorzy zwrócili uwagę na "istotne niepewności", które mogą w efekcie budzić "znaczne wątpliwości co do zdolności spółki do kontynuowania działalności gospodarczej". Narodowy przewoźnik negocjuje aktualnie z wierzycielami, a obrót jego akcjami został zawieszony.

Dodatkową komplikacją jest proces sądowy z My Indo Airlines. Przewoźnik cargo domaga się bowiem wypłaty zaległych pieniędzy od Garuda Indonesia. Obie linie lotnicze współpracowały wcześniej ze sobą w sektorze transportu ładunków, głównie tych pilnej potrzeby związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Narodowy przewoźnik Indonezji zamierza prosić jeszcze pożyczkodawców i wierzycieli o więcej czasu, licząc wciąż na obiecaną pomoc państwa. Decydenci z Dżakarty przekazali jak na razie liniom lotniczym jedynie niewielki ułamek pakietu ratunkowego, którego wartość wynosi 580 mln dolarów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo