Partner serwisu

Fuzja JetBlue i Spirit. Piąta siła lotnicza w USA chce konkurować z wielką czwórką

Rafał Dybiński 29.07.2022

Fuzja JetBlue i Spirit. Piąta siła lotnicza w USA chce konkurować z wielką czwórką
Grafika: JetBlue Airways
Linie lotnicze JetBlue Airways i Spirit Airlines zatwierdziły ostateczną umowę o fuzji. Nowojorski tani przewoźnik przejmie niskokosztowca z Florydy po minimalnej cenie 33,5 dolarów za pojedynczą akcję – poinformowano w oficjalnym komunikacie.
– Cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym wspólnym klientom wyjątkową kombinację niskich taryf na jeszcze większej liczbie tras. Ta fuzja napędzi nasz rozwój. Będziemy jeszcze silniejszymi i bardziej konkurencyjnymi tanimi liniami lotniczymi – podkreślił Robin Hayes, prezes JetBlue Airways.

– Zmienimy dzięki tej fuzji zasady gry i jesteśmy przekonani, że zapewnimy naszym wspólnym klientom nowe możliwości podróżowania w naprawdę niskich cenach – stwierdził z kolei Ted Christie, prezes Spirit Airlines.

Nowojorski tani przewoźnik i niskokosztowiec z Florydy będą po fuzji dysponować flotą 458 samolotów i księgą zamówień na ponad 300 odrzutowców z rodzin A220 i A320neo. Więcej maszyn w Stanach Zjednoczonych mają jedynie American Airlines (916 samolotów), Delta Air Lines (878), United Airlines (840) i Southwest Airlines (737 maszyn i co ciekawe wszystkie to boeingi wersji 737).

Łączny przychód połączonych linii ma osiągnąć pułap 11,9 mld dolarów rocznie. Przewoźnicy zaoferują w sumie ponad 1700 lotów dziennie do 127 miejsc docelowych. Taka sieć połączeń ma przyciągnąć 77 mln pasażerów rocznie. Cały proces fuzji, uwzględniając kwestie regulacyjne, ma się zakończyć nie później niż w pierwszej połowie 2024 roku.

Sieć połączeń obu tanich przewoźników. Źródło: JetBlue Airways. 


– Wierzymy, że możemy być unikalnym rozwiązaniem w amerykańskim przemyśle lotniczym pomimo nieustannej dominacji wielkiej czwórki. Może nadal będziemy jeszcze od nich mniejsi, ale znacznie lepiej przygotowani do obsługi nowych połączeń do innych miejsc docelowych – podsumował Hayes, prezes JetBlue.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony