Partner serwisu

Francja: Jest plan ratunkowy dla lotnictwa na 15 mld euro

Emilia Derewienko 09.06.2020

Francja: Jest plan ratunkowy dla lotnictwa na 15 mld euro
fot. Air France
Zgodnie z zapowiedziami, Francja zaprezentowała we wtorek (9 czerwca) pakiet wsparcia dla przemysłu lotniczego po kryzysie, spowodowanym pandemią koronawirusa. Plan ratunkowy ma wartość 15 mld euro, stawką – ogromna liczba miejsc pracy.
Plan obejmuje fundusz inwestycyjny zaczynający się od 500 mln euro, który może sięgnąć nawet 1 mld euro, aby przyspieszyć rozwój średnich dostawców oraz 300 mln euro pozostałych środków, które pomogą podwykonawcom przemysłu lotniczego w modernizacji ich zakładów.

Francja zainwestuje również 1,5 mld euro w ciągu trzech lat, aby wesprzeć badania nad nową technologią lotniczą przyjazną środowisku, z czego 300 mln będzie dostępnych w tym roku. Plan przedstawiony przez członków rządu, w tym ministra gospodarki Bruno Le Maire'a, wzmacnia niektóre z już dostępnych środków, takich jak programy na urlop i gwarancje kredytów eksportowych.

„W sumie plan ten będzie opiewał na ponad 15 mld euro pomocy, inwestycji, pożyczek i gwarancji” – głosi oświadczenie francuskiego rządu. Wspomniana kwota obejmuje już 7 mld euro pomocy ogłoszonej wcześniej dla Air France oraz przyspieszenie istniejących zamówień na tankowce firmy Airbus i inne zestawy wojskowe.

Jak informowaliśmy wczoraj, plan ma także za zadanie ochronę firm z branży lotniczej i kosmicznej przed zagranicznymi przejęciami. Chodziłoby głównie o zainteresowanie firm chińskich, które mają składać oferty właśnie teraz, kiedy francuskie przedsiębiorstwa znajdują się w trudnej sytuacji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo