Partner serwisu

Francja i Chorwacja bez zakazu lotów. Polecimy do Rosji i Chin

Rafał Dybiński, Łukasz Malinowski 01.09.2020

Francja i Chorwacja bez zakazu lotów. Polecimy do Rosji i Chin
fot. Air France
Według nowego rozporządzenia Rady Ministrów od 2 września nie polecimy do Hiszpanii, Libanu, Indii czy na Maltę. Będziemy mogli za to podróżować do Rosji i Chin. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września. Ostatecznie na liście znalazły się 44 kraje.
Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 44 państw. To o jedno państwo więcej niż w poprzednim rozporządzeniu, ale zmiany są większe niż się na pierwszy rzut oka wydaje, bo usunięto dziewięć państw, a zakaz wprowadzono dla nowych dziesięciu.

Na liście z najnowszego rozporządzenia znajdują się: Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Eswatini, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Meksyk, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Salwador, Surinam i USA.

Zakaz lotów przestał obowiązywać (względem rozporządzenia z 25 sierpnia) lotniska położone na terytorium: Arabii Saudyjskiej, Chin, Gabonu, Kirgistanu, Omanu, Rosji, Serbii, Singapuru oraz Wysp Św. Tomasza i Książęcej.

Wśród nowych państw objętych zakazem znalazły się: Albania, Belize, Hiszpania, Indie, Liban, Libia, Malta, Namibia, Paragwaj i Rumunia. 

Zmiany nie odzwierciedlają w pełni informacji podawanych wcześniej przez stronę rządową. W projekcie rozporządzenia opublikowanego kilka dni temu znalazła się także Francja, ale ostatecznie nie została ona objęta zakazem. Rozważano także ograniczenie lotów z Chorwacji, Ukrainy, Rumunii oraz innych państw i terytoriów, gdzie pandemia koronawirusa ciągle przybiera na sile – informowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ostatecznie z wymienionych na listę trafiła tylko Rumunia. 

Ciągle zmiany na liście zakazu lotów są poważnym utrudnieniem dla podróżnych i całej branży lotniczej. Szerzej na ten temat w tekście pt. Absurdy zakazu lotów. Na mapce powyżej na zielono zaznaczyliśmy państwa, z których już można latać do Polski (zniesiony zakaz), a kolorem jasnoczerwonym nowe państwa objęte zakazem.

Zakaz nie obejmuje lotów wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. To zaś oznacza, że osoby, które wyleciały na zorganizowane przez biura podróży wakacje lub korzystające z biletów na takie rejsy nie będą miały problemów z powrotem do domu. Warto także zwrócić uwagę na to, że zakaz lotów obejmuje całą Hiszpanię, a więc i Wyspy Kanaryjskie, o których wyłączenie apelowała branża turystyczna kilka dni temu.

Nowe rozporządzenie straci moc 15 września. Podobnie jak wcześniejsze regulacje w tym zakresie zostało opublikowane w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo