Partner serwisu

Formalny koniec sporu zbiorowego w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkowcami

Emilia Derewienko 27.03.2019

Formalny koniec sporu zbiorowego w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkowcami
fot. Piotr Bożyk
Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT zaakceptowała warunki porozumienia, ustalone pod koniec lutego między przewoźnikiem a dwoma związkami zawodowymi. Umowa kończy wieloletni okres sporów zbiorowych w liniach lotniczych i ustala nowy regulamin wynagrodzeń dla pilotów i załóg pokładowych.
O zawartym porozumieniu pomiędzy władzami LOT-u a organizacjami pracowniczymi: Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związkiem Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych informowaliśmy 22 lutego. Wczoraj (26 marca) Rada nadzorcza PLL LOT zaakceptowała formalnie ustalone wówczas warunki porozumienia, dotyczące nowego regulaminu wynagradzania pracowników oraz zakończenia wieloletnich sporów zbiorowych w spółce, przypieczętowując porozumienie.

„Tym samym zakończył się proces pozyskiwania zgód korporacyjnych w tym zakresie. Porozumienie to jest wyrazem dobrej woli i otwartości stron na poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla pracowników i spółki i kończy trwające od 6 lat spory zbiorowe” – czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji przez PLL LOT.

Warunki porozumienia były negocjowane od 8 listopada. Zakończony 1 listopada strajk związków zawodowych PLL LOT nie rozwiązał bowiem głównych kwestii sporu, jakimi były warunki zatrudnienia i powrót do regulaminu wynagrodzeń z roku 2010. Wraz z końcem październikowych protestów w LOT, strony zobowiązały się jednak do „zachowania spokoju społecznego” przez co najmniej 2 lata.

Na mocy porozumienia kończącego strajk z 1 listopada przywrócono do pracy przewodniczącą związku zawodowego, Monikę Żelazik oraz pozostałe 66 osób zwolnionych dyscyplinarnie z powodu uczestnictwa w strajku. LOT zgodził się na uchylenie nagany nałożonej na Adama Rzeszota. Co istotne, spółka zobowiązała się do niedochodzenia od organizatorów, kierujących strajkiem lub uczestników strajku, roszczeń pieniężnych, związanych z rozpoczętym 18 października protestem.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony