Partner serwisu

Finnair zwolni tysiąc pracowników

Emilia Derewienko 25.08.2020

Finnair zwolni tysiąc pracowników
fot. Finnair
Linie Finnair rozpoczęły rozmowy, dotyczące planów redukcji do 1000 miejsc pracy na skutek pandemii koronawirusa. Przewoźnik zastanawia się również nad zmianą struktury firmy i dodatkowymi zwolnieniami.
Finnair zatrudnia łącznie około 6700 osób, z których 6200 pracuje w Finlandii. Prawie wszyscy pracownicy Finnair w Finlandii zostali tymczasowo zwolnieni na część okresu wiosenno-letniego. Oprócz planowanych redukcji personelu, przewoźnik będzie nadal stosować tymczasowe zwolnienia praktycznie całego swojego personelu w Finlandii. Zwolnienia mogą obowiązywać na czas określony lub do odwołania.

Celem zwolnień jest zapewnienie ciągłości działalności Finnair. Pozwoli to zarówno personelowi pokładowemu jak i załogom na stopniowy powrót do pracy, wraz ze wzrostem popytu na podróże lotnicze. Z tego powodu Finnair nie planuje obecnie trwałej redukcji personelu latającego w Finlandii.

– Pandemia COVID-19 to najgłębszy kryzys w lotnictwie. Wyjątkowo rygorystyczne ograniczenia, dotyczące podróży w Finlandii, wpłynęły na popyt na loty. Będziemy obsługiwać tylko niewielką część rejsów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niestety, w sytuacji pandemii, nie widać perspektyw szybkiej poprawy. Nasze przychody znacznie spadły i dlatego po prostu musimy dostosować nasze koszty do nowej wielkości – mówi Topi Manner, dyrektor generalny Finnair.

Jak dodał, firma chce zachować jak najwięcej miejsc pracy. – Chcemy również móc w przyszłości zaoferować dobre połączenia ze światem Finom i fińskiej gospodarce. Niestety, wymaga to środków, które dzisiaj ogłosiliśmy. Ponieważ harmonogram odbudowy lotnictwa jest niejasny, nasz plan zakłada również wprowadzenie znacznych tymczasowych zwolnień – podsumował Manner.

Linie deklarują wsparcie dla poszkodowanych pracowników w postaci programu socjalnego, który będzie obejmował praktyczne wsparcie na każdym stanowisku oraz szkolenia w zakresie przedsiębiorczości.
Planowane redukcje personelu zostały uwzględnione w docelowym poziomie oszczędności linii Finnair, który został zwiększony z 80 do 100 mln euro.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo