Partner serwisu

Finnair ułatwia podróżowanie dzięki cyfryzacji kontroli certyfikatów COVID

Avgeek 30.11.2021

Finnair ułatwia podróżowanie dzięki cyfryzacji kontroli certyfikatów COVID
fot. Piotr Bożyk
Sprawdzanie certyfikatów związanych z pandemią koronawirusa jest obecnie ważną częścią podróży międzynarodowych i wymaga wysiłku zarówno od podróżnych, jak i linii lotniczych. Dlatego Finnair wprowadza nowe narzędzie cyfrowe, za pomocą którego pasażerowie mogą potwierdzić swoje certyfikaty sanitarne tuż przed podróżą. 
Nowa usługa będzie dostępna od 3 grudnia 2021 r. dla podróżujących z Finlandii do Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Hiszpanii i Szwajcarii w ramach bieżącej odprawy dokonywanej online lub za pośrednictwem aplikacji Finnair. Aktualna lista krajów może ulec zmianie, np. ze względu na dodatkowe wymagania dotyczące podróży. Narzędzie zostanie rozszerzone na inne kraje docelowe w późniejszym terminie.

Narzędzie digitalizuje część obecnego systemu dokumentacji papierowej w zakresie zarządzania dokumentami podróży związanymi z COVID-19 oraz kontroli na lotniskach. Dzięki temu osoby podróżujące do uwzględnionych miejsc docelowych mogą potwierdzić, że posiadają certyfikaty koronawirusowe wymagane przez władze docelowe. Podróżni mogą to zrobić w ramach odprawy online lub za pośrednictwem aplikacji Finnair. Następnie pasażerowie otrzymają potwierdzenie "clear to travel" wraz z kartą pokładową online. Na lotnisku nie trzeba okazywać żadnych zaświadczeń. W miejscu docelowym mogą jednak zostać pasażerowie poproszeni o dokumenty podróży związane z koronawirusem.

- Narzędzie to ma za zadanie ułatwić naszym klientom podróżowanie, ponieważ mogą oni udać się bezpośrednio do punktu nadania bagażu lub przez kontrolę bezpieczeństwa do bramki wejściowej, bez konieczności okazywania certyfikatów Corona na lotnisku. Mogą również podróżować z większym spokojem, ponieważ z góry wiedzą, że ich dokumenty są potwierdzone. Władze mogą nadal sprawdzać dokumenty po przylocie, dlatego klienci muszą być przygotowani do ich okazania. To podróżny jest zawsze odpowiedzialny za upewnienie się, że posiada odpowiednią dokumentację potrzebną do wjazdu do danego kraju - mówi Sami Suokas, odpowiedzialny w Finnair za procesy obsługi klienta na lotniskach.

Nowe narzędzie zostanie wprowadzone w dwóch etapach. Od 3 grudnia 2021 r. będą mogli z niego korzystać klienci podróżujący z Finlandii do Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Hiszpanii i Szwajcarii. Na początku przyszłego roku Finnair doda do narzędzia funkcję przesyłania, która umożliwi klientom załadowanie lub zeskanowanie certyfikatów covidowych w celu ich weryfikacji. Po wprowadzeniu tej funkcji usługa stanie się dostępna dla większej liczby miejsc docelowych i pasażerów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo