Partner serwisu

Finnair: 400 mln euro pożyczki od rządu Finlandii

Emilia Derewienko 17.12.2020

Finnair: 400 mln euro pożyczki od rządu Finlandii
fot. Finnair
Fiński rząd zapowiedział, że druga fala pandemii COVID-19 doprowadziła do wolniejszego, niż oczekiwano ożywienia w ruchu lotniczym. Z tego tytułu kraj przygotowuje się do wsparcia narodowego przewoźnika, linii Finnair, pożyczką w wysokości do 400 mln euro.
Finnair działał w czasie pandemii na poziomie 10 proc. normalnego oferowania, co spowodowało poważne straty finansowe dla linii. Fiński rząd postanowił zareagować na kłopoty przewoźnika i przygotowuje się na udzielenie mu pożyczki w wysokości 400 mln euro. „Państwo zobowiązuje się do pełnienia funkcji odpowiedzialnego właściciela” – skomentował w oświadczeniu minister odpowiedzialny za politykę własności państwa, Tytti Tuppurainen.

Jak dodał, położenie geograficzne Finlandii jest trudne i dlatego kraj „nie poradzi sobie bez działających połączeń lotniczych”. Warto nadmienić, że Finlandia utrzymała jedne z najsurowszych europejskich ograniczeń w podróżowaniu przez cały czas trwania pandemii koronawirusa.

Pożyczka hybrydowa nie nałoży dodatkowych kosztów na budżet państwa. Planowane 400 mln euro. jest nadal dostępnych z przydziału 700 mln euro, zatwierdzonych przez parlament Finlandii w maju tego roku. Jak podaje Finnair, ostatnia umowa finansowa wymaga potwierdzenia warunków pożyczki oraz ostatecznego zatwierdzenia przez rząd i Komisję Europejską.

Państwo fińskie, które posiada 55,9 proc. udziałów w Finnair, wsparło również linie lotnicze, uczestnicząc w emisji akcji i udzielając 90-procentowej gwarancji na pożyczkę emerytalną.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo