Partner serwisu

Finlandia: 80-letni DC-3 ponownie odleci z Helsinek

Rafał Dybiński 01.06.2021

Finlandia: 80-letni DC-3 ponownie odleci z Helsinek
fot. Finnair
Po długiej przerwie prawie 80-letni samolot Douglas DC-3 OH-LCH ponownie wyleci z portu w Helsinkach – poinformował Finnair w oficjalnym komunikacie. Historia wyjątkowej maszyny jest związana z lotniskiem stolicy Finlandii od początku jego istnienia.
Najstarszy użytkowany samolot pasażerski w nordyckim kraju jest własnością Airveteran Oy. Operatorem maszyny o rejestracji OH-LCH jest z kolei DC Association.

– Wspieramy historyczną działalność i poczyniliśmy wiele starań, aby Douglas DC-3 mógł znów latać z Helsinek. Taka rzadka okazja to przede wszystkim efekt mniejszego ruchu z powodu kryzysu wywołanego wirusem COVID-19. Samolot Douglas DC-3 jest częścią fińskiej historii lotnictwa i ma wartość muzealną. Nie ma ich już wiele na świecie. Latał z naszego portu od momentu jego powstania – podkreśliła Jani Elasmaa, wiceprezes Finavii, operatora krajowych lotnisk, w tym stołecznego w Helsinkach.

80-letni OH-LCH był wykorzystywany nie tylko przez narodowego przewoźnika Finlandii, ale także przez Fińskie Siły Zbrojne. Pierwsze samoloty – Lokki oraz Tiira, które wylądowały na lotnisku w Helsinkach w 1952 roku, były właśnie maszynami wersji Douglas DC-3. Po raz ostatni jeden z najpopularniejszych samolotów na świecie zrealizował rozkładowy rejs Finnair w 1967 roku. Ostatni lot z Helsinek odbył natomiast 20 lat temu.

Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli na to, wówczas Douglas DC-3 w historycznych barwach Finnair odleci ze stolicy Finlandii na początku czerwca. – Takie loty są fantastycznym przeżyciem dla młodych osób, ale także dla nas, techników, personelu pokładowego, oficerów czy pilotów. Chcemy, aby ten samolot latał co najmniej przez sto lat i taka jest nasza wizja – wyznał Ahti Pohjonen, sekretarz i członek zarządu DC Association.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony