Partner serwisu

Filipiny wstrzymały budowę gigantycznego lotniska. Niedociągnięcia konsorcjum

Rafał Dybiński 01.02.2021

Filipiny wstrzymały budowę gigantycznego lotniska. Niedociągnięcia konsorcjum
fot. Facebook
Filipiny wstrzymały realizację wartego kilka mld dolarów projektu gigantycznego lotniska w pobliżu stołecznej Manili – informuje serwis "FlightGlobal". Decyzja zapadła niespełna rok po tym jak wybrano konsorcjum chińsko-filipińskie do budowy obiektu.
Projekt Sangley Point International Airport (SPIA) zostanie być może wznowiony w październiku bieżącego roku, jak zapewnia Jonvic Remulla, gubernator prowincji Cavite. – Liczymy na progresywne negocjacje z bardziej wykwalifikowanym partnerem – ujawnił Remulla.

Budowa nowego portu lotniczego na Filipinach została zaniechana z powodu "różnych niedociągnięć" w projekcie konsorcjum składającego się z krajowego konglomeratu MacroAsia (MAC) i chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China Communications Construction Company (CCCC), wybranych do realizacji zadania w lutym ubiegłego roku.

Według gubernatora prowincji Cavite konsorcjum nie wypełniło wymogów dotyczących dokumentacji, pomimo uzyskania dwóch przedłużeń terminów. MAC potwierdził już wycofanie się z inwestycji w komunikacie giełdowym, podczas gdy chińskie CCCC jeszcze nie wydało oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Projekt szacowano wstępnie na 4,35 mld dolarów.

Pierwsza faza budowy Sangley Point International Airport (SPIA) obejmowała jeden pas startowy i terminal pasażerski, który byłby w stanie obsłużyć do 25 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko w dłuższej perspektywie ma dysponować czterema pasami startowymi i zdolnością do obsługi nawet 135 mln podróżnych rocznie. Aktualnie funkcjonujący Ninoy Aquino International Airport w Manili przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 potrafił obsłużyć w 2018 roku 45 mln pasażerów, mimo że jego możliwości sięgały 30 mln podróżnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo