Partner serwisu

FAA śledzi samoloty Boeing 737 MAX za pośrednictwem danych satelitarnych

Emilia Derewienko 22.02.2021

FAA śledzi samoloty Boeing 737 MAX za pośrednictwem danych satelitarnych
Fot. American Airlines
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w piątek, że śledzi wszystkie samoloty Boeing 737 MAX przy użyciu danych satelitarnych, na podstawie umowy z firmą zajmującą się nadzorem ruchu lotniczego Aireon LLC – podaje Agencja Reutera.
Aireon i L3Harris Technologies ogłosiły w listopadzie nowe partnerstwo z Federalną Administracją Lotnictwa, amerykańskim organem, odpowiadającym za bezpieczeństwo w powietrzu. Rządowa agencja otrzymała szeroki dostęp do danych Aireon z monitoringu ruchu lotniczego w czasie rzeczywistym. FAA przyznała, że Aireon dostarcza jej dane dotyczące lotów ADS-B dla wszystkich samolotów typu Boeing 737 MAX.

„System Aireon będzie sygnalizował odchylenia od pewnych parametrów we wszystkich fazach lotu i zaalarmuje dział bezpieczeństwa lotniczego FAA. Inżynierowie bezpieczeństwa i inspektorzy wykorzystają wczesne powiadomienie do dalszej analizy incydentu” – ogłosiła FAA, która kontroluje 17 proc. światowej przestrzeni powietrznej.

Monitoring tego modelu przez agencję rozpoczął się 29 stycznia. System wysyła do FAA e-maile po wykryciu zdarzenia, a każdego dnia generowana jest karta raportu o danych z lotów z poprzedniego dnia. Agencja wykorzystała również dane Aireon przy podjęciu decyzji o uziemieniu floty B737 MAX w marcu 2019 roku.

Amerykański organ zniósł ponad 20-miesięczne uziemienie B737 MAX w listopadzie – po tym, jak Boeing dokonał serii ulepszeń bezpieczeństwa oprogramowania i zmian szkoleniowych. MAX-y zostały uziemione po dwóch tragicznych katastrofach tego modelu w odstępie czasu wynoszącym zaledwie pięć miesięcy. W obu przypadkach zawiódł podsystem MCAS, który miał chronić samolot przed przeciągnięciem. Po wypadkach cień padł na amerykańskiego producenta tych maszyn, firmę Boeing oraz właśnie na FAA – agencji zarzucano zbyt pospieszne wypuszczenie modelu z wadliwym oprogramowaniem na rynek.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony