Partner serwisu

Ethiopian Airlines: Umowa rekompensaty za MAX-y do końca czerwca

Emilia Derewienko 19.05.2020

Ethiopian Airlines: Umowa rekompensaty za MAX-y do końca czerwca
fot. Ethiopian Airlines
Linie Ethiopian Airlines spodziewają się ugody z Boeingiem do końca czerwca. Chodzi o rekompensatę za uziemienie wąskokadłubowych B737 MAX-ów w marcu 2019 roku, po dwóch tragicznych katastrofach tego modelu. Jednej z nich uległ właśnie samolot Ethiopian Airlines.
Lot 302 linii Ethiopian Airlines rozbił się w marcu 2019 roku sześć minut po starcie ze stolicy Etiopii, Addis Abeby. Na pokładzie było łącznie 157 pasażerów i załogi – wszyscy zginęli. Niecałe sześć miesięcy rozbił się samolot Boeing 737 MAX indonezyjskiego przewoźnika Lion Air. Oba wypadki doprowadziły do uziemienia tego modelu i wstrzymania dostaw.

– Zaprosiliśmy Boeinga do dyskusji na temat odszkodowań. Jest to rekompensata za uziemione MAX-y, jak również rekompensata za spóźniającą się dostawę tych samolotów i utratę dochodów przez linie – powiedział prezes przewoźnika, Tewolde Gebremariam. Dodał, że spodziewa się rekompensaty do końca czerwca, w momencie zamknięcia roku finansowego.

Ugoda może zaistnieć w formie gotówki lub zapasów na części do samolotów. Nie wiadomo jednak, na jaką kwotę mogłaby opiewać rekompensata.

Boeing, jak zaznacza, „nie komentuje swoich ustaleń z konkretnymi klientami”. Oświadczył jednak, że będzie nadal ściśle współpracować z Ethiopian Airlines i innymi podmiotami w celu „osiągnięcia sprawiedliwego i rozsądnego wyniku”.

Ethiopian to największe linie lotnicze w Afryce. Przewoźnik nie zdecydował się na wniesienie pozwu przeciwko Boeingowi w związku z katastrofą, tłumacząc, że pozostaje on „partnerem”, a Etiopia korzysta z wielu samolotów amerykańskiego producenta.

Przewoźnikowi nie pomogła również obecna sytuacja, związana z ograniczeniami transportowymi, mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. W związku z pandemią koronawirusa etiopskie linie poniosły stratę w wysokości 550 mln dolarów między styczniem a kwietniem. Prezes Ethiopian Airlines wykluczył jednak ubieganie się o dofinansowanie przez rząd Etiopii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony