Partner serwisu

Emirates: Pracownicy muszą się zaszczepić lub co tydzień płacić za test na COVID-19

Emilia Derewienko 11.03.2021

Emirates: Pracownicy muszą się zaszczepić lub co tydzień płacić za test na COVID-19
fot. Emirates
Linie Emirates zapowiedziały swoim pracownikom, że muszą przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciwko koronawirusowi bądź płacić za cotygodniowe testy na COVID-19. Do wewnętrznej korespondencji przewoźnika z osobami zatrudnionymi dotarła Agencja Reutera.
Przewoźnik z Dubaju poinformował swoje załogi pokładowe, że od 15 marca osoby niezaszczepione muszą zapłacić za test ważny przez siedem dni. Inaczej, jak podkreślają Emirates, może to spowodować „problemy operacyjne”.

„Niektóre kraje mogą w przyszłości różnicować kryteria wjazdu między tymi, którzy przyjęli szczepionkę, a tymi, którzy jej nie przyjęli. Mając to na uwadze, posiadanie zaszczepionej siły roboczej stało się niezbędne nie tylko z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa, ale także z punktu widzenia operacyjnego” – można przeczytać w e-mailu wysłanym przez linie. Polityka, choć może wzbudzać kontrowersje, dotyczy wszystkich pracowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Linie Emirates od stycznia oferują swoim pracownikom bezpłatnie szczepionkę Pfizer-BioNTech oraz inną, opracowaną przez China National Pharmaceutical Group (Sinopharm). Z kolei test na COVID-19 kosztuje zazwyczaj około 150 dirhamów (40 dol.) w prywatnych i publicznych klinikach w Dubaju i jest stosunkowo łatwo dostępny.

Z korespondencji linii do pracowników wynika, że zaszczepionych, lub planujących szczepienie, zostało około 60 proc. personelu pokładowego. Nie jest jasne, ilu członków personelu pokładowego Emirates zatrudniają obecnie po fali zwolnień w zeszłym roku. Grupa, w skład której wchodzi ta linia lotnicza, zatrudniała we wrześniu ubiegłego roku ponad 81 tys. pracowników. Niektórzy z nich pracują poza ZEA.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zarejestrowały prawie 418 tys. wszystkich zakażeń od początku pandemii, mają drugi najwyższy na świecie poziom szczepień. Szczepionki Pfizer, Sinopharm i AstraZeneca są dostępne bezpłatnie dla ogółu społeczeństwa, przy czym pierwszeństwo mają osoby spełniające określone kryteria, na przykład osoby powyżej 40 roku życia.

Inne firmy znad Zatoki Perskiej również wezwały swoich pracowników do szczepienia, a urzędy wymagają od niezaszczepionych płacenia za regularne testy na COVID-19. Wyjątkiem są ważne medyczne powody, aby nie być szczepionym.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo