Partner serwisu

Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium

Avgeek 21.11.2020

arrow
arrow
Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium
Fot. Embraer Media
Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium
Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium
Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium
Embraer: Węgry podpisały kontrakt na zakup dwóch KC-390 Millennium
Embraer i rząd Węgier podpisali we wtorek (17 listopada) umowę zakupu dwóch wielozadaniowych średnich transportowców C-390 Millennium, w konfiguracji do tankowania powietrze-powietrze (AAR), oznaczonej jako KC-390. Dostawy nowych samolotów na Węgry rozpoczną się w 2023 r.
Podpisana umowa zawiera także szkolenie pilotów i techników oraz inne usługi i wsparcie w ramach procesu wzmacniania zdolności Węgierskich Sił Obrony, w szczególności w zakresie taktycznego transportu lotniczego, tankowania w powietrzu (AAR) i ewakuacji medycznej (MedEvac), jak również w innych misjach leżących w interesie publicznym. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2024. To ogromny sukces brazylijskiego producenta, który do tej pory zdobył zamówienie na rodzimym rynku brazylijskim (28 samolotów) i jedno zamówienie eksportowe od Portugalii (5 samolotów).

- W latach 2023-24 będziemy świadkami przybycia na Węgry samolotów KC-390, zdolnych do przewożenia dużych ładunków wojskowych w środowisku operacyjnym, a także zapewniających tankowanie drogą powietrzną. Pozyskujemy wielozadaniową flotę transportową dla węgierskich sił zbrojnych, aby w najlepszy sposób wypełniać możliwie najszerszy zakres zadań w ramach różnych misji - powiedział Gáspár Maróth, komisarz rządu odpowiedzialny za rozwój obronności.

KC-390 dla Węgierskich Sił Zbrojnych będzie pierwszym na świecie z oddziałem intensywnej opieki medycznej w swojej konfiguracji, niezbędnym do wykonywania misji humanitarnych. Samolot w pełni spełnia wymagania Węgierskich Sił Zbrojnych, będąc w stanie wykonywać różnego rodzaju misje wojskowe i cywilne, w tym wsparcie humanitarne, ewakuację medyczną, poszukiwania i ratownictwo, transport ładunków i żołnierzy, precyzyjny zrzut ładunku, operacje spadochronowe i tankowanie w powietrzu. KC-390 są w pełni dostosowane do standardów NATO, nie tylko pod względem sprzętu, ale także awioniki i konfiguracji łączności. Ponadto sonda KC-390 i system tankowania powietrznego oznaczają, że samolot może tankować węgierskie Gripeny (JAS-39), a także inne statki powietrzne wykorzystujące tę samą technologię.

- Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez rząd węgierski i węgierskie siły zbrojne do dostarczania najbardziej zaawansowanych wielozadaniowych samolotów transportowych dostępnych na rynku. Węgry są drugim krajem europejskim i operatorem NATO, który wybrał C-390 Millennium, samolot o dużych możliwościach, który oferuje doskonałą produktywność dzięki niezrównanemu połączeniu prędkości, ładowności i szybkiej rekonfiguracji dla operacji wielozadaniowych - powiedział Jackson Schneider, prezes i dyrektor generalny Embraer Defence & Security.

Węgry poszukiwały samolotów transportowych po wycofaniu z ich floty starych lekkich samolotów transportowych An-26, co ostatecznie nastąpiło w tym roku. KC-390 dołączą na Węgrzech do dwóch samolotów transportowych, pełniących również rolę samolotów VIP - airbusów A319CJ.

C-390 Millenium

W październiku 2014 r. Embraer zaprezentował samolot transportowy KC-390, największy wojskowy projekt w swojej historii, który jest konkurencją dla obecnie powszechnie wykorzystywanego C-130 Hercules. KC-390 posiada taką samą podstawową konfigurację jak C-130, tj. skrzydła w układzie górnopłata i tylną rampę załadunkową. Posiadają możliwość przewożenia ładunku o ciężarze do 26 ton (w porównaniu do 22 ton C-130). Jego największą przewagą nad Herculesem są silniki odrzutowe, bowiem według wstępnych założeń, KC-390 może wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 0,8 Macha. W podstawowej konfiguracji, transportowiec może przewozić około 80 żołnierzy, 74 nosze, 66 spadochroniarzy, siedem palet 463L, trzy samochody lub jeden śmigłowiec. Posiada również opcję tankowania w powietrzu i możliwość skonfigurowania do wykonywania misji rozpoznawczych oraz Search and Rescue (SAR).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony