Partner serwisu

Embraer uzyska pożyczkę i ma zamówienia na maszyny za 16 mld dolarów

Rafał Dybiński 01.06.2020

Embraer uzyska pożyczkę i ma zamówienia na maszyny za 16 mld dolarów
fot. Piotr Bożyk
Embraer SA, trzecia co do wielkości komercyjna firma budująca odrzutowce, uzyska w czerwcu 600 mln dolarów linii kredytowych od brazylijskiego banku rozwoju BNDES oraz banków prywatnych - informuje Agencja Reutera na podstawie rządowych źródeł w Kraju Kawy.
Pożyczki sfinansują produkcję samolotów pasażerskich. Ich liczba będzie uzależniona od bieżącego popytu. Rzecznik producenta potwierdził, że firma rozmawia o propozycjach finansowania ze strony BNDES i prywatnego banku w Brazylii, mających na celu głównie zapewnienie kapitału obrotowego na pokrycie eksportu samolotów.

Embraer ujawnił, że do 31 marca zawarł zamówienia o wartości 16 mld dolarów na najbliższe lata. "To pokazuje jak solidna i zrównoważona jest firma w środku kryzysu, który uderzy w cały sektor lotniczy " - podkreślił anonimowy przedstawiciel rządu w Brazylii.

"Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość lotnictwu komercyjnemu, ale przy mniejszej liczbie osób latających może to być epoka mniejszych samolotów i prywatnych samolotów" - dodał informator Agencji Reutera, wskazując na siłę firmy jako wiodącego producenta regionalnych odrzutowców.

Embraer został założony w 1969 roku i jest dostarczycielem samolotów pasażerskich, wojskowych i biznesowych. W latach 1999–2001 była największym eksporterem w Brazylii. Siedziba wytwórni znajduje się w Sao Jose dos Campos. Firma zatrudniała przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 blisko dwadzieścia tysięcy osób i jest trzecim pod względem wielkości producentem samolotów na świecie po Boeingu i Airbusie. Jej biura mieszą się w Fort Lauderdale na Florydzie, Pekinie, Singapurze, Amsterdamie oraz Waszyngtonie. 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo