Partner serwisu

El Al przejmują Israir

Michał Szatkowski 07.07.2017

El Al przejmują Israir
fot. Oren Rozen CC BY-SA 3.0
Największe linie lotnicze w Izraelu chcą wykupić czarterowego przewoźnika Israir. El Al zamierza wykorzystać w większym stopniu porozumienie z Unią Europejską, dotyczące otwartego dostępu do przestrzeni powietrznej, tak, by móc rywalizować z niskokosztowymi liniami takimi jak easyJet.
Negocjacje trwały przez 18 miesięcy. I właśnie zakończyły się porozumieniem – El Al przejmie czarterowe linie Israir. Zostaną one połączone z dotychczasową czarterową gałęzią El Al – Sun d’Or. Wzmocni to pozycję narodowego przewoźnika Izraela na rynku turystycznym.

Israir jest w tej chwili nie tylko przewoźnikiem czarterowym, ale także agencją turystyczną. Czyni to z niego atrakcyjnego partnera. W maju liczba pasażerów przewiezionych przez linię była wyższa o 37% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obecnym właścicielem Israir jest IDB Tourism, której właścicielem jest argentyński inwestor Eduardo Elsztain. Otrzyma on za odsprzedaż Israir 24 mln dolarów, a także 25% udziałów w Sun d’Or.

Umowa nie obejmuje floty Israir: dwóch Airbusów A320 i dwóch ATR-72-500, które zostaną sprzedane nieujawnionemu pośrednikowi, a następnie ponownie wzięte w leasing. Ta częsta w branży lotniczej operacja pozwoli zaoszczędzić przewoźnikowi 70 mln dolarów. El Al zapowiada, że umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach i zrealizowana do końca tego roku.

Kluczowe dla zrealizowania umowy są jednak oficjalne pozwolenia oraz porozumienie z pilotami Israir. Jeśli przejęcie nie zostanie zrealizowane do końca marca 2018 roku, kontrakt może ulec unieważnieniu. Poprzednia próba przejęcia Israir skończyła się niepowodzeniem – w maju 2015 El Al ogłosił, że rozmowy dotyczące połączenia Israir z Sun d’Or nie zakończyły się sukcesem.

Umowa dotycząca przejęcia Israir jest dla El Al ważna także z powodu narastającej konkurencji tanich przewoźników, takich jak easyJet i Ryanair, których obecność w Izraelu jest coraz bardziej widoczna. El Al zamierza w większym stopniu wykorzystać porozumienie z UE dotyczące otwartego dostępu do przestrzeni powietrznej. Wiele europejskich miast jest atrakcyjnym celem dla izraelskich turystów. El Al uruchomił już własną niskokoszotwą spółkę córkę, o nazwie Up, ale nie udało się jej odnieść większych sukcesów. Nie wiadomo jeszcze jak na losy Up wpłynie przejęcie Israir.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony