Partner serwisu

El Al nie przewiozą pasażerów aż do października. Siedem miesięcy bez lotów

Emilia Derewienko 20.08.2020

El Al nie przewiozą pasażerów aż do października. Siedem miesięcy bez lotów
Fot. El Al Media
Narodowy przewoźnik Izraela, El Al, przedłużył zawieszenie lotów do 30 września. W związku z tym linie mają nadzieję wznowić połączenia pasażerskie dopiero w październiku. Oprócz przedłużenia zawieszenia lotów, kontynuowany będzie także bezpłatny urlop pracowników – w tej chwili przebywa na nim 6080 osób.
Powodem wstrzymania lotów pasażerskich mają być utrzymujące się ograniczenia podróży dla zagranicznych turystów przy wjeździe do Izraela czy warunek 14-dniowej kwarantanny. Dyrektor generalny El Al, Gonen Usishkin, powiedział, że podróżni mogą spodziewać się wznowienia lotów, gdy kilka krajów zniesie wymagania dotyczące izolacji.

– Do momentu wznowienia regularnych lotów pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Potrzebujemy, aby zarówno kraje docelowe, jak i te, w których rozpoczyna się podróż, zniosły wymogi regulacyjne, skróciły procedury kontrolne, a pasażerowie odzyskali zaufanie do latania – stwierdził Usishkin. Obecnie El Al wykonują jedynie niektóre loty cargo.

Izrael zdejmuje obowiązek kwarantanny dla swoich obywateli

Chociaż El Al uważa, że ograniczenia transportowe są nadal zbyt surowe, aby wznowić połączenia, sam Izrael faktycznie zaczął otwierać swoje niebo dla izraelskich podróżników. Obywatele Izraela, podróżujący do tego kraju, nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny, jeśli przylatują z 20 określonych państw.

Jak podaje The Times of Israel, chodzi o kraje takie jak Wielka Brytania, Słowenia, Gruzja, Dania, Austria, Estonia, Włochy, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Węgry, Cypr, Litwa, Grecja, Chorwacja i Bułgaria, Hongkong, Kanada, Rwanda i Nowa Zelandia.

W zamian za to Izraelczycy, którzy chcą podróżować do Grecji, Chorwacji lub Bułgarii, również nie otrzymają 14-dniowego nakazu kwarantanny. Podróżni ci będą jednak musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa po przybyciu do Bułgarii i Chorwacji.

Z kolei w regionach śródziemnomorskich Grecji obowiązuje limit liczby Izraelczyków. Obecnie tylko 600 obywateli Izraela tygodniowo może tam podróżować. Wszyscy pasażerowie muszą przejść test na koronawirusa po wylądowaniu i pozostać w kwarantannie do czasu otrzymania wyników – co może potrwać do 48 godzin.

Jak długo El Al przetrwa bez latania?

Izraelskie linie lotnicze zamknęły swoje usługi komercyjne w marcu 2020 roku, za wyjątkiem lotów towarowych. Dalsze zawieszenie będzie oznaczało, że El Al nie obsłuży lotów pasażerskich przez siedem miesięcy. Jednak problemy finansowe przewoźnika sięgają wielu lat wstecz. Jeszcze zanim pandemia koronawirusa spustoszyła przemysł lotniczy, El Al zgłosiły stratę finansową w wysokości 140 mln dolarów.

Na początku lipca linie otrzymały rządowy pakiet ratunkowy, składający się z gwarancji kredytowej i potencjalnej sprzedaży udziałów w wysokości 400 mln dol. Kontrolę nad El Al chcą przejąć potencjalni nabywcy, m.in. syn Kenny’ego, Eli Rosenberg czy Meir Gurvitz, potentat na rynku nieruchomości.

Linie mają czas do końca tego miesiąca na sprzedaż akcji. Jeśli to się nie powiedzie, El Al mogą zostać znacjonalizowane po tym, jak rząd izraelski wykupi wszystkie niesprzedane udziały.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo