Partner serwisu

EasyJet nie konkurują z koleją na ważnej trasie w Anglii. Wolą latać więcej do Szkocji

Rafał Dybiński 04.05.2022

EasyJet nie konkurują z koleją na ważnej trasie w Anglii. Wolą latać więcej do Szkocji
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze EasyJet próbują znaleźć odpowiednią równowagę w planowaniu sieci swoich tras i starają się na nich nie konkurować bezpośrednio z przewoźnikami kolejowymi – analizuje serwis "Simple Flying". Takie podejście było bardziej dostrzegane dotychczas we Francji oraz w Niemczech aniżeli w Wielkiej Brytanii.
Tani przewoźnik z Wysp Brytyjskich rozwijał latami zróżnicowaną europejską sieć połączeń. Obsługuje sporo tras międzynarodowych na Starym Kontynencie, oferując oczywiście niskie ceny za bilety.

Na trasie Londyn - Manchester wygodniej pociągiem 

EasyJet są jednak przede wszystkim kluczowym graczem na krajowym rynku brytyjskim. Niskokosztowiec obsługuje kilka ważnych tras, które łączą Anglię i Szkocję z Irlandią Północną, Wyspą Man i Wyspami Normandzkimi. Krótkie połączenia są jednak wyjątkami.

– Kiedy oceniamy nowe trasy, przyglądamy się alternatywnym środkom transportu. Zastanawiamy się jak długo zajęłaby taka podróż pociągiem. Staramy się więc obsługiwać takie połączenia, z którymi pociąg nie poradziłby sobie w mniej niż trzy godziny – wyjaśniła Sophie Dekkers, CCO easyJet.

Jedną z takich tras, które easyJet odpuściły, jest Londyn - Manchester. Chociaż niskokosztowiec ma bazę w Manchesterze, a narodowy przewoźnik, czyli British Airways oferuje bezpośrednie loty, trudno jest przebić wygodę podróży z centrum jednego miasta do centrum drugiego miasta, na jaką pozwala dwugodzinna podróż pociągiem.

– Ludzie często pytają nas, dlaczego nie obsługujemy lotów między Manchesterem i Londynem? Powodem jest fakt, że pociąg pokonuje trasę w mniej niż trzy godziny. Wszystkie połączenia lotnicze, które pociąg jest w stanie pokonać w mniej niż trzy godziny, ludzie z reguły unikają, oszczędzając sobie czasem kłopotliwych procedur na lotniskach – podkreśliła Dekkers.

Atrakcyjne loty do Glasgow i Edynburga

Jednym krajowym rynkiem w Wielkiej Brytanii, na którym wciąż rozwijają się easyJet, są loty do Szkocji. Podróż pociągiem z Londynu do głównych miast Szkocji, w tym do Edynburga i Glasgow, zajmuje ponad cztery godziny. W związku z tym easyJet postrzega je jako kluczowe trasy dla osób planujące jednodniowe wycieczki czy też biznesowe spotkania.

– Dostrzegamy popyt na krajowych połączeniach między Londynem i Szkocją. W tym przypadku ciężko zaplanować taki wyjazd z powrotem tego samego dnia. Szczególnie osoby podróżujące służbowo nie chcą spędzać 10 godzin w drodze do i z Szkocji – dodała Dekkers.

EasyJet w niektórych przypadkach nawet współpracują z przewoźnikami kolejowymi. Tanie linie lotnicze aktywnie rozwijają partnerstwo z Deutsche Bahn, która obsługuje większość niemieckich pociągów pasażerskich. Najmocniej to widać w Berlinie, gdzie brytyjski niskokosztowiec ma swoją bazę. Planując przesiadkę na stołecznym lotnisku, pasażerowie easyJet mogą zarezerwować jeden bilet na pociąg i samolot w celu podróży z Berlina do bliższego miejsca docelowego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony