Partner serwisu

easyJet kasuje loty z Krakowa. W Europie odwołane 10 tys. rejsów

Mateusz Kieruzal 22.06.2022

easyJet kasuje loty z Krakowa. W Europie odwołane 10 tys. rejsów
fot. Piotr Bożyk
Brytyjskie linie easyJet ogłosiły plany ograniczenia liczby lotów wykonywanych w pracowitym okresie letnim. Przez brak rąk do pracy i wydłużony czas oczekiwania do przejścia kontroli bezpieczeństwa przewoźnik odwoła ponad 10 tys. rejsów. Z jedynego lotniska w Polsce, do którego lata easyJet – Krakowa – przewoźnik zawiesi loty do Londynu-Luton oraz Manchesteru. Na innych połączeniach zredukowana zostanie liczba wykonywanych tygodniowo operacji.
Brytyjskie linie jako powód anulacji takiej liczby lotów wskazują braki kadrowe w lotniskowej obsłudze naziemnej i innych strefach portów lotniczych. Innym bardzo ważnym argumentem, który zdecydował o anulowaniu 10 tys. rejsów, jest dłuższy czas potrzebny do przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, który wpływa na wydłużenie czasu na realizację rotacji, opóźnienia lotów, a przede wszystkim nagłe odwołania zaplanowanych rejsów.

Niskokosztowiec jest jedną z wielu linii lotniczych, które borykają się z takimi samymi problemami. Mogą one oznaczać anulowanie do 10 tys. ze 160 tys. zaplanowanych lotów w lipcu, sierpniu i wrześniu, chociaż dyrektor generalny easyJet, Johan Lundgren, powiedział, że easyJet nie zdecydował jeszcze, ile kolejnych odwołanych rejsów może zostać ogłoszonych w tych miesiącach. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji na rynku pracy. Decyzja o redukcji siatki połączeń wpłynie na 1,5 miliona pasażerów, którzy już wykupili bilety na odwołane loty.

easyJet szukał sposobów, by poradzić sobie z problemami braku pracowników u siebie. W maju br. linie ogłosiły, że zmniejszą liczbę dostępnych foteli w samolotach, aby rejsy mogła obsługiwać mniejsza załoga.

easyJet zmniejsza liczbę lotów z Krakowa

Przewoźnik w Polsce oferuje swoje usługi tylko z Kraków Airport.

– Na bieżąco obserwujemy redukcję liczby odlotów linii easyJet z Krakowa na Wyspy Brytyjskie. Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikiem. Warto jednak dodać, że #PROSTOzKRAKOWA do Wielkiej Brytanii można polecieć także dzięki połączeniom oferowanym przez British Airways, Wizz Air, a także Ryanair – przekazała Rynkowi Lotniczemu rzeczniczka prasowa Kraków Airport, Natalia Vince.

Do momentu rozpoczęcia w lotnictwie sezonu zimowego (30 października) brytyjskie linie usuwają ze swojego rozkładu połączeń loty z Krakowa do Londynu-Luton oraz Manchesteru. Ostatni rejs do stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się 29 czerwca. Linie planują przywrócić połączenia do Luton 30 października. Ostatni lot łączący stolicę Małopolski z położonym na północny Anglii – Manchesterem wykonany zostanie 25 czerwca. Połącznie zostanie wznowione w ten sam dzień, co loty do Luton.

Liczba lotów do innego londyńskiego portu lotniczego, Gatwick, zostanie zredukowana. Obecnie między miastami easyJet oferuje siedem rotacji tygodniowo. Od początku lipca w tygodniu odbywać się będzie pięć rejsów. Znikną rejsy w soboty i niedziele, a od połowy lipca liczba lotów zostanie zmniejszona do zaledwie czterech w tygodniu. Usunięte będą loty w poniedziałki. Na początku sierpnia wrócą rejsy w poniedziałki, ale pasażerowie stracą połączenie odbywające się w środy. Od września znowu dostępne będzie pięć rotacji w tygodniu, a od października easyJet loty z Krakowa do Londynu-Gatwick będzie wykonywał codziennie.

Anulacjami liczby odbywających się lotów objęty został także szkocki Edynburg, do którego obecnie airbusy A320 latają do i z Krakowa cztery razy na tydzień. Linie będą w okresie wakacyjnym wykonywać trzy rotacje. Z rozkładu przewoźnik skasował loty w niedziele. Rotacja niedzielna ma przywrócona zostać 11 września.

W lipcu i sierpniu easyJet zmniejszy liczbę lotów z Balic na główne paryskie lotnisko – Charles de Gaulle. Dostępne będą cztery rejsy tygodniowo. Linie podjęły decyzje o usunięciu z rozkładu lotów w czwartki, piątki i niedziele.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony