Partner serwisu

EASA: Zgoda na powrót MAX-ów do Europy już w przyszłym tygodniu

Emilia Derewienko 19.01.2021

EASA: Zgoda na powrót MAX-ów do Europy już w przyszłym tygodniu
fot. Piotr Bożyk
Samolot Boeing 737 MAX otrzyma ostateczne zezwolenie na wznowienie lotów w Europie w przyszłym tygodniu, wynika z informacji przekazanych przez Patricka Ky, szefa EASA.
Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) jest jednym z ostatnich głównych organów regulacyjnych, który zatwierdził zmiany w MAX-ach i oprogramowaniu samolotu. Wąskokadłubowa maszyna została uziemiona na całym świecie w marcu 2019 roku, po dwóch tragicznych katastrofach lotniczych tego modelu, w którym zginęło ponad 350 osób.

Europejska agencja, która opublikowała projekt dyrektywy w sprawie zdatności MAX-ów do lotu w listopadzie, po konsultacjach społecznych dokonała odpowiednich korekt dokumentu. – Oczekujemy, że opublikujemy go w przyszłym tygodniu, co oznacza, że MAX znów będzie mógł latać – zapowiedział Ky. Jak dodał, oddzielna certyfikacja wariantu Boeing MAX-200 prawdopodobnie nastąpi w „najbliższych tygodniach”, umożliwiając wznowienie lotów przed latem.

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) i władze Brazylii zezwoliły na powrót MAX-ów do wykonywania połączeń już w listopadzie. Kanada ma pójść za przykładem tych państw w środę. Pierwszy lot MAX-a po 20 miesiącach uziemienia został wykonany jeszcze w grudniu przez American Airlines.

Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają pięć takich maszyn, które obecnie stoją na lotnisku w Lublinie. Możliwe, że samoloty B737 MAX narodowego przewoźnika znad Wisły obsłużą jeszcze zimową siatkę połączeń.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony