Partner serwisu

Dziewięć krajów objętych zakazem lotów do końca roku

Redakcja/inf. pras. 08.12.2020

Dziewięć krajów objętych zakazem lotów do końca roku
fot. Jacek Bonczek
Do 31 grudnia bieżącego roku będzie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Rozporządzenie Rady Ministrów obejmie dziewięć państw. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.
Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek 7 grudnia 2020 r., w trybie obiegowym, projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które pojawiło się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie BIP RM. Obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada w sprawie zakazów w ruchu lotniczym traci moc z końcem 8 grudnia.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w trybie obiegowym rozporządzeniem, od środy do końca roku zostanie wprowadzony zakaz lądowania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zakażeń na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440. Oparte jest to o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz lotów międzynarodowych nie będzie stosowany do samolotów wykonujących rejsy międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2. Rozporządzenie ma obowiązywać do końca dnia 31 grudnia 2020 roku.

Do wtorku obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw. Na liście znalazły się Armenia, Bośnia i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordania, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia i Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork. Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo