Partner serwisu

Dworczyk: Polska utrzyma most powietrzny z Chinami

Rafał Dybiński, Emilia Derewienko 26.03.2020

Dworczyk: Polska utrzyma most powietrzny z Chinami
fot. PLL LOT
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział utworzenie mostu powietrznego między Polską i Chinami dla przewozu towarów pilnej potrzeby w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.
Z lotnisk w Hangzhou, Pekinie i Szanghaju wystartowały do Warszawy w czwartek trzy samoloty z niezbędnym sprzętem medycznym. Dreamliner wystartował z lotniska Pekin Capital International Airport o godzinie 11:53 czasu lokalnego. Ładunek przebył drogę ponad 7 tys. km i o godzinie 13:50 wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Do stolicy Polski dotarł już B757, realizujący zamówienie Agencji Rozwoju Przemysłu. Kolejny Dreamliner PLL LOT wylądował o godzinie 14:00. Realizował zamówienie KGHM Polska Miedź S.A. Ostatni B767-200F od SkyTaxi z największego miasta Państwa Środka doleci około północy. Ten z kolei realizuje zamówienie Agencji Rezerw Materiałowych.

– Wylądowały już dwa, startuje trzeci z Szanghaju, Chciałbym podziękować prezesom spółek, które kupują te niezbędne materiały oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za negocjacje z prezydentem Chin – wyznał Dworczyk na konferencji prasowej na Lotnisku Chopina. – Utrzymamy most powietrzny do przewozu transportu towarów pilnej potrzeby. Z tych przelotów będą mogły skorzystać również firmy komercyjne. Decyzje na temat dystrybucji będzie natomiast podejmowało Ministerstwo Zdrowia – podkreślił Dworczyk.

– Są już zaplanowane co najmniej trzy loty w przyszłym tygodniu. To będzie się jeszcze kształtowało w elastyczny sposób w przyszłym tygodniu. Docelowo Ministerstwo Zdrowia zamówiło kilkaset respiratorów – ujawnił szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. – Zwiększaliśmy siły i środki w walce z pandemią. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy dostosowywać zapotrzebowanie – dodał.

W rozmowie z Rynkiem Lotniczym rzecznik prasowy LOT-u przyznał, że to pierwsza operacja wyłącznie cargo na Boeingu 787 w całej 91-leniej historii LOT-u. – Na zlecenie firmy KGHM Polska Miedź na pokładzie największej maszyny w naszej flocie transportowaliśmy ponad 16,5 ton sprzętu medycznego – skomentował Michał Czernicki.

 
 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo