Partner serwisu

Dworczyk (KPRM): #LOTdoDomu przekształcamy w #CargoDlaPolski

simetra 06.04.2020

Dworczyk (KPRM): #LOTdoDomu przekształcamy w #CargoDlaPolski
fot. Lotnisko Chopina
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o przekształceniu operacji #LOTdoDomu w akcję #CargoDlaPolski. W jej ramach do Polski na pokładach samolotów ma być dostarczany sprzęt medyczny z Chin. To kontynuacja ogłoszonego wcześniej mostu powietrznego.
Operacja #LOTdoDomu trwała od 15 marca, a jej celem było zapewnienie obywatelom polskim i uprawnionym do tego cudzoziemcom możliwości powrotu do kraju. Zgodnie z zapowiedziami rządu zakończyła się w niedzielę (5 kwietnia), ale możliwe będą jeszcze incydentalne rejsy z pasażerami. Pierwszy z nich został już zapowiedziany na 7 kwietnia.


Teraz najważniejsze ma być dostarczanie do Polski materiałów niezbędnych do walki z pandemią oraz sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo polskim służbom medycznym. Dystrybucja ma się odbywać na dotychczasowych zasadach, czyli być prowadzona zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Od ubiegłego tygodnia samoloty ze sprzętem medycznym z Chin docierają do Polski. Połączenie z Państwem środka zostało określone jako „most powietrzny”. Teraz w jego ramach na pokładach samolotów PLL LOT będą realizowane dostawy zamawiane przez samorządy i organizacje pozarządowe. Firmy wspomagające walkę z pandemią będą mogły korzystać z usług LOT na zasadach komercyjnych.

Na stronie LOT można znaleźć informacje o tym, że w ramach „mostu powietrznego” LOT Cargo wdrożył „specjalne operacje przewożące jedynie ładunki cargo” i będzie się skupiał na przewożeniu niezbędnych materiałów oraz sprzętu medycznego. Zaznaczono także, że transport dla powiatów i województw „realizowany jest pro-bono”.

Od kilku dni w sprowadzanie sprzętu medycznego do kraju zaangażowane są państwowe spółki i instytucje. Transporty były realizowane już na zlecenie ARP czy KGHM. Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, informował w sobotę (4 kwietnia), że do kraju dotarło już pięć samolotów zorganizowanych przez firmę na zlecenie rządu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo