Partner serwisu

Dwa tureckie A400M utknęły w Kijowie. Załogi czekają w ambasadzie

Rafał Dybiński 31.03.2022

Dwa tureckie A400M utknęły w Kijowie. Załogi czekają w ambasadzie
Fot. Airbus Defence
Dwa tureckie turbośmigłowe airbusy A400M utknęły w Kijowie – donosi niemiecki serwis aero.de. Oprócz czterosilnikowych ciężkich samolotów transportowych na ewakuację czekają jeszcze maszyny Wizz Air.
Wojskowe A400M wylądowały z dostawą w porcie Boryspol w stolicy Ukrainy krótko przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Oba samoloty pozostają zaparkowane na lotnisku w Kijowie. Informację potwierdził Hulusi Akar, minister obrony Turcji.

Szef resortu ujawnił dodatkowo, że załogi dwóch A400M czekają na możliwość powrotu nad Bosfor w ambasadzie Turcji w stolicy Ukrainy.

Turbośmigłowy transportowiec dalekiego zasięgu europejskiego producenta jest jednym z najszybszych tego typu samolotów na świecie. Prędkość przelotowa maszyny to 780 km/h.

A400M ma długość 43,80 m. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 42,40 m; przy wysokości 14,60 m. Może przemieścić na swoim pokładzie 113 osób. Załoga samolotu składa się zazwyczaj z trzech lub czterech osób, w tym przynajmniej dwóch pilotów.

Do 31 stycznia Airbus zbudował w sumie 111 takich maszyn. 37 z nich trafiło już do Niemiec, dwadzieścia do Wielkiej Brytanii, osiemnaście do Francji, jedenaście do Hiszpanii, a dziewięć do Turcji. Sześć A400M stacjonuje w Belgii, ale jeden z nich należy do Luksemburga.

Wszystkie wiadomości o wojnie w Ukrainie znajdziecie w naszym specjalnym wątku: Wojna Rosja-Ukraina.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony