Partner serwisu

Dwa kraje wznowiły kwarantannę dla Polaków

Emilia Derewienko 29.09.2020

Dwa kraje wznowiły kwarantannę dla Polaków
fot. Irt.lt
Z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny muszą liczyć się Polacy podróżujący do Irlandii i na Litwę. Kraje postanowiły wznowić obostrzenia ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce. Wiele wskazuje na to, że ich śladem pójdzie także Wielka Brytania.
Od 28 września (poniedziałek) do odwołania wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z Polski – zarówno obywatele Polski i Litwy, jak i osoby legalnie przebywające w obu krajach – podlegają 14-dniowej, obowiązkowej izolacji z pewnymi wyjątkami – można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obowiązkowej izolacji na Litwie nie podlegają określone kategorie przyjeżdżających np. dyplomaci, żołnierze jednostek NATO, a także obywatele RP oraz cudzoziemcy na stale zamieszkali w Polsce, którzy udają się na Litwę w ramach obowiązków zawodowych.

Bardzo podobne obostrzenia dotyczą podróżujących z Polski do Irlandii, którzy muszą stawić się na 14-dniowej kwarantannie w izolacji. Te przepisy nie dotyczą wyłącznie Polaków, ale również wracających z Niemiec, Islandii oraz Litwy. Do Irlandii mogą wjechać obecnie jedynie obywatele Finlandii, Cypru, Łotwy i Liechtensteinu.

Przykład z Litwy i Irlandii ma wziąć na dniach także Wielka Brytania. „Daily Telegraph” informuje, że Polska ma wkrótce trafić na listę krajów z obowiązkową kwarantanną po przylocie na Wyspy. Polska minimalnie przekracza bowiem ustalony przez Wielką Brytanię współczynnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Podobny los w Wielkiej Brytanii może spotkać także Szwedów.

Brytyjskie porty lotnicze oraz media naciskają na władze, aby te wprowadziły obowiązkowe testy na COVID-19, zamiast dwutygodniowej kwarantanny. Branże lotnicza i turystyczna postrzegają szybkie testy na obecność koronawirusa na lotniskach jako ratunek, który pozwoli wielu operatorom oraz przewoźnikom szybciej stanąć na nogi w procesie odnowy po pandemii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo