Partner serwisu

Duże tygodniowe spadki ruchu lotniczego w Polsce

Rafał Dybiński 25.03.2020

Duże tygodniowe spadki ruchu lotniczego w Polsce
Fot. Łukasz Malinowski
Miniony tydzień (15-22 marca) dostarczył spore spadki ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej, jak i na polskich lotniskach w porównaniu do analogicznego okresu w latach ubiegłych – informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Głównym powodem takich statystyk jest oczywiście czasowe wstrzymanie międzynarodowych i krajowych połączeń lotniczych do i z terytorium Rzeczpospolitej Polski z powodu zagrożenia rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2.

Łącznie w okresie od 15 do 22 marca wykonano 4535 operacji, co daje spadek o 9465, czyli o 68 proc. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 14 tys.  Na wszystkich polskich lotniskach wykonano 1367 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 8296, co daje spadek aż o 84 proc.

Kraków z największym spadkiem

Na największym polskim lotnisku w Warszawie wykonano 746 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 3807, co daje spadek o 80 proc. Lotnisko w Krakowie, drugie pod względem wielkości w Polsce, przyjęło natomiast 150 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 1232, co daje spadek aż o 88 proc.

Ogromny spadek zanotowano również w Gdańsku. Trzecie pod względem wielkości lotnisko w Polsce wykonało 111 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 808, co daje spadek aż o 86 proc.

Ciągłość funkcjonowania PAŻP jest zapewniona

– Obecnie w Polsce ruch lotniczy odbywa się w bardzo ograniczonym zakresie. PLL LOT przy współpracy z polskim rządem prowadzi program repatriacyjny #LOTdoDomu, wracają ostatnie zaplanowane wcześnie czartery, a linie lotnicze z innych państw organizują przeloty dla swoich obywateli. Decyzja o zakazie lotów nie ma też żadnego wpływu na funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Loty wykonują wszystkie służby porządkowe i ratownicze – wyjaśnił w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Janusz Janiszewski, p.o. prezesa PAŻP. – W swojej ponad 20-letniej pracy jako kontroler lotów nie przeżyłem takiej sytuacji. Oczywiście kryzysy były po 11 września 2001 roku, czy w 2010 r, gdy wybuchł wulkanu na Islandii, ale to z czym mamy obecnie do czynienia jest czymś zupełnie nowym – dodał. 

– Ciągłość funkcjonowania PAŻP jest zapewniona. Kontrolerzy ruchu lotniczego oraz wszystkie służby wsparcia PAŻP pracują przez 24 godziny i pozostają w pełnej gotowości do zapewnienia bezpiecznego powrotu Polaków do kraju. Oczywiście musieliśmy zmienić zasady pracy, w tym pracy operacyjnej, a od poniedziałku 16 marca pracujemy w trybie, który można by nazwać awaryjnym. Większość pracowników PAŻP pracuje zdalnie i dzięki narzędziom przygotowanym w rekordowym czasie przez nasze służby IT praca odbywa się bez problemów – uspokaja sternik PAŻP.

Polska wśród sześciu krajów Europy najbardziej dotkniętych spadkami

Bardzo duże spadki w ruchu zanotowano również na europejskim niebie. Według najnowszych danych Eurocontrol (Network Manager), ruch lotniczy w Europie w dniach 15-22 marca spadł do aż 71 proc. Największe spadki, powyżej 75 proc., zanotowano w sześciu krajach: w Austrii, Izraelu, Słowacji, Polsce, Mołdawii i we Włoszech.

Lotniska, które zanotowały największe spadki (powyżej 75 proc.) na Starym Kontynencie w ostatnim tygodniu to: Rzym-Fiumicino, Mediolan-Malpensa, Rzym-Ciampino, Palermo, Bolonia, Neapol, Kraków-Balice, Wenecja, Katania oraz Mediolan-Linate.

Największe spadki w sektorach FIR, powyżej 75 proc., zanotowano w Izraelu oraz we Włoszech, gdzie szczególnie odczuło się to w Rzymie i Mediolanie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo