Partner serwisu

Dublin: Bez zmiany przepisów nowy pas startowy nie ma sensu

Justyna Urbaniak 28.06.2018

Dublin: Bez zmiany przepisów nowy pas startowy nie ma sensu
fot. Lisa Jarvis, commons.wikimedia.org, CC BY S.A
Właściciel największego irlandzkiego lotniska DAA poinformował, że jeśli irlandzkie prawo nie zostanie zmienione, budowa drugiego pasa startowego na lotnisku w Dublinie okaże się katastrofą.
Obecnie warunki planowania nowego pasa startowego, który miałby zostać otwarty w 2021 r., uwzględniają fakt, iż na lotnisku zmniejszy się liczba lotów nocnych. Dalton Philips, dyrektor generalny DAA, który obsługuje lotniska w Dublinie i Cork, stwierdził, że przy obecnym prawie uruchomienie nowego pasa nie ma najmniejszego sensu.

Jego zdaniem bez zmiany przepisów druga droga startowa będzie jeszcze gorszą katastrofą, niż opuszczone rezygnacja firmy Apple z budowy centrum danych w Irlandii. – Po uruchomieniu nowego pasa startowego, między godziną 23 a 7 rano lotnisko będzie mogło obsługiwać maksymalnie 65 operacji lotniczych. W tym momencie obsługujemy około 120 operacji – powiedział Philips. – Musielibyśmy zablokować operacje takich przewoźników jak Aer Lingus czy Ryanair. Bez zmiany prawa budowa drugiego pasa mija się z celem – stwierdził dyrektor DAA.

Minister transportu zapowiedział już, że do Bożego Narodzenia zostaną wprowadzone przepisy, które umożliwią w pełni wykorzystać potencjał drugiego pasa startowego na lotnisku w Dublinie. Prawo ma zostać zmienione tak, by umożliwić obsługę większej liczby lotów nocnych na obu pasach.

Linie lotnicze Aer Lingus od lat walczą o rozbudowę lotniska w Dublinie. Ostatnio ich przedstawiciele zapowiedzieli, że wzrost na lotnisku może zostać zatrzymany już w przyszłym roku, ponieważ brakuje mu odpowiedniej infrastruktury, jak również planów rozwojowych i inwestycyjnych, aby rozwiązać problemy związane z przepustowością.

Właściciel lotniska planuje wydać na budowę nowego pasa 320 milionów euro. Jego budowa to konieczność ze względu na dynamiczny wzrost ruchu w stolicy Irlandii. W ubiegłym roku obsłużono tu ponad 28 mln pasażerów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony