Partner serwisu

Drugi szpital tymczasowy powstanie w hangarze na Okęciu

Emilia Derewienko 06.11.2020

Drugi szpital tymczasowy powstanie w hangarze na Okęciu
fot. Bartosz Olzak
Rząd zmienił decyzję w sprawie lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego. Pierwotnie miał on stanąć w hali EXPO XXI na Woli, jednak zdecydowano o przeniesieniu projektu do hangaru I Bazy Lotnictwa Transportowego. Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na koronawirusa został otwarty na Stadionie Narodowym.
Drugi szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, o którym zaczęto mówić pod koniec października, będzie dedykowany dla osób, kontynuujących hospitalizację. Pojawi się tam zarówno intensywna terapia, jak i oddział leczenia zachowawczego. Placówkę chciano umieścić w hali EXPO XXI, ostatecznie jednak zmieniono zdanie, o czym poinformował w piątek minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

– Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala, zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze. Szpital będzie się składał z 250 łózek, ruszy już w tym miesiącu. W listopadzie, szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa – powiedział dziennikarzom, cytowany przez PAP.

Zmiana wynika z przyczyn ekonomicznych. – Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala – dodał szef MON, jednocześnie wyjaśniając, że baza na Okęciu jest w pełni własnością Wojska Polskiego.

Docelowo w stolicy mają powstać dwa szpitale tymczasowe. Pierwszy z nich, zlokalizowany na Stadionie Narodowym, został właśnie uruchomiony. W nocy z czwartku na piątek trafił tam pierwszy pacjent. Oddział dla chorych na COVID-19 początkowo będzie miał 300 łóżek, jednak finalnie może się ich znaleźć nawet 1200.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo