Partner serwisu

Drony w medycynie. PAŻP podpisał porozumienie ze szpitalem

Rafał Dybiński 24.09.2020

Drony w medycynie. PAŻP podpisał porozumienie ze szpitalem
fot. Mikołaj Karpiński
W czwartek 24 września 2020 roku w Hali IV "Expo XXI" Ignacego Prądzyńskiego 12/14 podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych na rzecz służb medycznych, w tym przeciwdziałania i zwalczania skutków koronawirusa.
W specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej wzięli udział prezes PAŻP Janusz Janiszewski, dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba,  prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson i pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP oraz CEDD Małgorzata Darowska.

Właściciel pierwszego w Europie systemu do koordynacji lotów dronów oraz publiczny szpital działający na pierwszej linii walki z wirusem COVID-19 połączyli siły w walce pandemią. – Bardzo się cieszę, że wkraczamy w nową erę lotnictwa w Polsce. Podpisane porozumienie pozwoli nam rozwinąć współpracę z wykorzystaniem tej nowej gałęzi transportu, dzięki której Polacy będą mogli lepiej, szybciej i taniej korzystać z usług medycznych. Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do tego momentu i życzę wszystkim pomyślności oraz tego, aby ta współpraca się rozwinęła i przeniosła się do kolejnego sektora ochrony zdrowia. Transport bezzałogowy to nasza przyszłość – podkreślił Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Drodzy Państwo to jest przełomowy moment w naszej historii lotnictwa i transportu lotniczego. Tworzymy przyszłość, która jest implementowana na cyfrowym niebie. Jesteśmy liderami w Europie tworzenia środowiska dla bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki tej umowie, którą podpisaliśmy z przedstawicielem MSWiA możemy śmiało powiedzieć, że wszystkie próby, które wykonaliśmy na przełomie kwietnia i maja doprowadzą do sytuacji, w której będziemy wspólnie ratować nasze życie i zdrowie. Będziemy służyć państwu polskiemu i każdemu obywatelowi, tak aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wirusa COVID-19 – stwierdził Janusz Janiszewski.

– Coraz więcej mamy przypadków drugiej fali, dlatego rozwiązania, które będziemy tworzyć w ramach pilotażu i ciągłej współpracy, będą służyć każdemu z nas. Umowa doprowadzi nie tylko do tego, że będziemy przewozić próbki z koronawirusem, ale jest również przyszłością całego transportu medycznego nie tylko w Warszawie, ale również we wszystkich dużych miastach na terenie całej Rzeczypospolitej. To jest przełomowy moment, w którym tworzymy nowe, bezpieczne i cyfrowe niebo – dodał prezes PAŻP.

– Jestem niezmiernie zaszczycony, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest w awangardzie wdrażania 21-wiecznych nowoczesnych rozwiązań w jakości pomocy opieki zdrowotnej nad pacjentami, w tym dotkniętymi pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jestem dumny, że to nasz szpital dostąpił tego zaszczytu, że może jako pierwszy, bowiem testowaliśmy wcześniej z powodzeniem, wdrożyć procedury z którymi możemy pokładać daleko idące nadzieje – zaznaczył prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba.

– Moje wieloletnie doświadczenie lekarskie podpowiada mi bardzo szerokie możliwości zastosowania tego typu inicjatywy. Bardzo dziękuję za podjęcie tej współpracy – dodał dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA. – Przede wszystkim chciałbym pogratulować stronom podpisania tej umowy. Przepisy prawne i techniczne, które opracowaliśmy i przygotowaliśmy, wchodzą realnie w życie i widzimy ich realne zastosowanie. To projekt, którego pilotaż był przygotowany w maju przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Myśmy tego drona sprawdzili i dopuścili. Cała kwestia zarządzania przestrzenią powietrzną i środowisko Szpitala Klinicznego MSWiA jest przez nas sprawdzone i dopuszczone, więc mogę powiedzieć z przekonaniem, że te operacje są całkowicie bezpieczne – wyjaśnił Piotr Samson, prezes ULC.

– Przyłączam się do tych gratulacji, jak również dziękuje ULC. To, co ma miejsce dzisiaj, jest efektem długiej współpracy i testów. Ja się cieszę, bo Polska jest absolutnym liderem jeśli chodzi o infrastrukturę cyfrową w przestrzeni powietrznej i jesteśmy Zieloną Wyspą na cyfrowej mapie Europy pod tym względem. Transport medyczny to jest to, co w tym momencie ma swoje pięć minut i jest to też dla nas dodatkowa mobilizacja, aby skonkretyzować wspólne działania. Dzięki temu, że nasza infrastruktura jest na tak doskonałym poziomie, możemy szybko zareagować na COVID-19 i wdrażać wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych tam, gdzie one są najbardziej potrzebne. Cieszę się, że te dwa światy – medyczny i lotniczy, będą mogły połączyć swoje siły i mając na uwadze tak daleko zaawansowaną cyfryzację medycyny, to będzie bardzo pozytywny mariaż, który zaowocuje wymiernymi efektami dla nas wszystkich. To jest też ważny obszar gospodarki, więc nowe przed nami – podsumowała Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP oraz CEDD.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony