Partner serwisu

Dreamliner PLL LOT przewiózł uciekających z Ukrainy do Kanady

Rafał Dybiński 29.03.2022

Dreamliner PLL LOT przewiózł uciekających z Ukrainy do Kanady
fot. Edmonton International Airport
Boeing 787 w malowaniu Polskich Linii Lotniczych LOT przewiózł do Edmonton blisko 100 obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną z Rosją. Rejs z Warszawy do zachodniej części Kanady zorganizowali działacze z prowincji Alberta.
Dreamliner narodowego przewoźnika znad Wisły wylądował w Edmonton w poniedziałek wieczorem, a dokładnie tuż przed godz. 19:00. Według doniesień lokalnej gazety spodziewano się, że na pokładzie szerokokadłubowego odrzutowca będzie nawet więcej osób, ale cześć z nich nie zdążyła uzyskać wizy w ambasadzie Kanady w stolicy Polski.

Słodko-gorzkie uczucia

Niemniej prawie 30 rodzin z prowincji Alberta będzie gościć ponad 60 obywateli Ukrainy. Pozostali zostaną rozmieszczeni w sąsiednim stanie Saskatchewan. – Towarzyszące mi uczucie jest raczej słodko-gorzkie. Pięć osób z mojej rodziny zostało bowiem w Polsce – wyznał Iwan Lypowik serwisowi "CTV News Edmonton".

– To wszystko było takie stresujące. Rodziny, które zostawiły swoich bliskich, walczących w Ukrainie, to głównie matki z dziećmi, które muszą uciekać z kraju – dodał Lypowik.

Jedną z takich kobiet jest Walentyna Gogwozd. Szybka decyzja o ucieczce pozwoliła jej uratować dwóch synów, sześciolatka i dziewięciolatka. Do Polski dojechali samochodem, a po przylocie do Kanady czekał na nich szwagier Andrij Nabutowski, który mieszka w Red Deer w centralnej części prowincji Alberta.

– Mieli szczęście, że dostali się na ten lot. Są bardzo wdzięczni i pełni emocji – przyznał Nabutowski. Dreamliner PLL LOT zabierze w drodze powrotnej do Warszawy cenną pomoc przekazaną uchodźcom od Kanadyjczyków.

Dary z Alberty lecą do Polski

– Wszystko, co naprawdę chcieliśmy zrobić, to wysłać kurierem paczkę towarów niezbędnych obywatelom Ukrainy. Reakcja Kanadyjczyków, firm i osób prywatnych była jednak ogromna. Mieliśmy pełny magazyn bardzo cennych rzeczy, które trzeba było szybko dostarczyć – podkreślił Thomas Lukaszuk, były parlamentarzysta z prowincji Alberta.

– Ten samolot przyleciał jako pasażerski, ale odleci jako cargo. Każdy jego centymetr będzie wypełniony priorytetowymi towarami. Otrzymaliśmy wiele medycznych urządzeń diagnostycznych, kilka naprawdę ważnych leków, sprzęt chirurgiczny i bardzo ważny sprzęt przeciwpożarowy, a także używany do wyciągania osób spod zawalonych budynków – wyjaśnił Lukaszuk.

Dreamliner PLL LOT odleci do Warszawy we wtorek w godzinach popołudniowych. Ze stolicy Polski kierowcy ciężarówek dostarczą przekazane towary na Ukrainę, która od 24 lutego broni się przed inwazją wojsk rosyjskich.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony