Partner serwisu

Dlaczego Stanisławów jest najlepszą lokalizacją dla CPK

mt 28.11.2017

Dlaczego Stanisławów jest najlepszą lokalizacją dla CPK
fot. Bartek Mrówka
Dlaczego Centralny Port Komunikacyjny ma powstać akurat w Stanisławowie (gm. Baranów) k. Grodziska Mazowieckiego? Jak wynika z dokumentów rządowych, do głównych przyczyn zalicza się m.in. korzystne położenie pomiędzy Warszawą i Łodzią, a także łatwość w zintegrowaniu CPK z siecią kolejową.
W dokumencie „Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”, w którego posiadaniu jest nasza redakcja, wskazano m.in., że do tej pory proponowane lokalizacje nowego centralnego lotniska wynikały m.in. z postulatów zgłaszanych przez samorządy lokalne, co nie uwzględniało lokalizacji optymalnej z punktu widzenia geograficznego, gospodarczego czy też środowiskowego. Baranów natomiast, zgodnie z wnioskami autorów ww. dokumentu, dzięki możliwości swobodnego łączenia odcinków podróży lotniczych, drogowych i kolejowych, zwiększa efektywność operacyjną i ekonomiczną CPK, zarówno z punktu widzenia przewozów pasażerskich, jak i towarowych. Wskazana lokalizacja spełnia również wymóg utworzenia kolejowego węzła, w którym spotykać się będą trasy głównych krajowych szlaków transportowych zarówno na osi północ-południe, jak i wschód-zachód – i nie będzie się to wiązać ze znaczącym nadłożeniem drogi. W przytaczanym dokumencie podkreślono, że potencjalny węzeł kolejowy przy CPK będzie położony w bezpośredniej bliskości A2.

Kolejnym atutem wybranej lokalizacji ma być, zgodnie z zapisami dokumentu, spełnienie wymogów terenowych. Na realizację CPK potrzeba ok. 3 tys. ha, wliczając w to równoległe dwie drogi startowe 4000/60 m z separacją 2000 m. Stanisławów to również lokalizacja minimalizujące negatywne oddziaływanie na środowisko (brak na tym terenie obszarów Natura 2000), w tym – na skupiska ludzkie. Kolejnym atutem jest płaski teren, który umożliwi rozwój w rejonie lotniska „Airport City”, tj. funkcji biznesowej, handlowej czy logistycznej. Lokalizacja CPK w Stanisawowie ma gwarantować możliwość swobodnego rozwoju w perspektywie co najmniej kilkudziesięciu lat. Brak ograniczeń związanych z hałasem powoduje, że lotnisko mogłoby funkcjonować przez całą dobę.

Kluczową kwestią determinującą powodzenie projektu CPK jest bliskość Warszawy. W dokumencie podkreślono, że aby zapewnić atrakcyjność portu dla obsługi ruchu do i z Warszawy, to średni czas przejazdu pomiędzy centrum a lotniskiem nie powinien przekraczać 20-25 min pociągiem i 30-35 min samochodem (co w tym ostatnim przypadku gwarantuje bliskość autostrady A2). Jak wskazano, jednym z celów projektu CPK jest maksymalne utrzymanie dostępności komunikacyjnej posiadanej obecnie przez Lotnisko Chopina, znajdujące się ok. 10 km od centrum, dokąd, po otwarciu stacji kolejowej przy lotnisko, można dostać się pociągiem w 20 minut.

Ministerstwo Środowiska stoi na stanowisku, że Stanisławów jest najkorzystniejszą z rozpatrywanych lokalizacji w takich aspektach jak róża wiatrów, liczba dni mglistych (i inne zjawiska meteorologiczne, np. opady) strefy ochronne ujęć wodnych, tła zanieczyszczeń powietrza, siedliska ptaków.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony