Partner serwisu

Delta Air Lines ze stratą ponad 12 miliardów dolarów w 2020 roku

Emilia Derewienko 19.01.2021

Delta Air Lines ze stratą ponad 12 miliardów dolarów w 2020 roku
fot. Piotr Bożyk
Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines zamykają rok pandemii koronawirusa z ogromną stratą. Linia lotnicza traci codziennie dziesiątki milionów dolarów, ale rezerwy powinny wystarczyć do czasu, gdy nadejdzie długo oczekiwane odbicie.
Załamanie działalności spowodowane pandemią koronawirusa przyniosło amerykańskiej linii lotniczej Delta Air Lines ogromne straty finansowe w wysokości prawie 12,4 mld dolarów za 2020 rok. To zasadnicza zmiana po prawie 5-miliardowym zysku na koniec 2019 roku. 

W ubiegłym roku sprzedaż Delty spadła o prawie dwie trzecie do 17,1 mld dolarów. W wyniku pandemii koronawirusa ruch lotniczy był w znacznym stopniu ograniczony. Także później popyt na podróże lotnicze pozostał na niskim poziomie.

Tymczasem władze linii spodziewają się, że popyt na podróże lotnicze wzrośnie dopiero na początku roku, a rezerwacje pozostaną raczej na niskim poziomie. W poprawie ma pomóc szczepionka przeciw COVID-19 i zaszczepienie znacznej części populacji – zdaniem Delta Air Lines spowoduje to wzrost zaufania konsumentów do podróży lotniczych.

Do tego czasu Delta, podobnie jak inni przewoźnicy, będzie musiała przetrwać. Szef przewoźnika, Ed Bastian, ma teraz nadzieję, że linii uda się przejść przez czas kryzysu dzięki pomocy rządowej. – Jestem optymistą, że będzie to rok ożywienia i punkt zwrotny dla naszego rozwoju – podkreśla.

W pierwszym kwartale 2021 roku firma spodziewa się dodatkowych 3 mld dolarów z rządowego programu wsparcia dla branży, który pomoże jej utrzymać pracowników na pokładzie w czasie pandemii. W ubiegłym roku Delta otrzymała już 5,6 mld dol. od państwa, częściowo w formie dotacji, a częściowo w formie pożyczki.

Pod koniec grudnia przewoźnik nadal miał prawdopodobnie 16,7 mld dol. w gotówce. Linie tracą od 10 do 15 mln dol. każdego dnia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo