Partner serwisu

Delta Air Lines będą przyjmować do pracy tylko zaszczepione osoby

Tomasz Śniedziewski 17.05.2021

Delta Air Lines będą przyjmować do pracy tylko zaszczepione osoby
fot. Piotr Bożyk
Jedne z największych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych i na świecie, Delta Air Lines, planują zmienić wymagania dla kandydatów do pracy i poza szczególnymi wyjątkami przyjmować do pracy jedynie osoby zaszczepione przeciwko Covid-19, zdradził prezes przewoźnika.
O planach dotyczących przyjmowania do pracy jedynie osób zaszczepionych Ed Bastian, prezes Delta Air Lines, poinformował w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla CNN przeprowadzonym przez znanego dziennikarza stacji telewizyjnej, Richarda Questa.

Nie będzie zmuszania obecnych pracowników

– Nie będę tego wymagał i zmuszał ludzi jeżeli mają szczególny powód, dla którego nie chcą się zaszczepić, z jednym zastrzeżeniem – jeśli ktoś będzie chciał dołączyć do Delta Air Lines w przyszłości, to musi się liczyć z tym, że będziemy wymagali by był zaszczepiony zanim podpisze się na liście pracowników – powiedział Bastian. Nowy wymóg dla pracowników ma zacząć obowiązywać w poniedziałek, 17 maja, poinformowało biuro prasowe Delty.

Bastian zaznaczył w wywiadzie, iż jego zdaniem niesprawiedliwe byłoby zmuszanie pracowników obecnie służących w Delta Air Lines do szczepień “jeśli mają jakieś powody natury filozoficznej”.

“Ważny ruch by chronić klientów i pracowników”

Szef Delty oczekuje, że ostatecznie zaszczepionych będzie do 75 do 80 proc. pracowników przewoźnika. Cel, choć ambitny, nie jest nierealny biorąc pod uwagę, iż do tej pory zaszczepiono już ponad 60 proc. kadry przewoźnika z siedzibą w Atlancie. Ze swej strony w wywiadzie Bastian ponowił silną zachętę do szczepienia się dla pracowników.

W ciągu ostatnich miesięcy firma aktywnie włączyła się w program szczepień. Punkty szczepień zostały zorganizowane przez przewoźnika w siedzibie spółki, jak również na lotnisku w Atlancie. Delta Air Lines brały także udział w przewożeniu szczepionek - podczas gdy to firmy UPS oraz FedEx odpowiedzialne są za organizację dystrybucji szczepionek w Stanach Zjednoczonych, zadaniem Delta Air Lines oraz innych pasażerskich linii lotniczych jest obsługa dowozu szczepionek ad hoc na nieregularne żądania. W ramach tego mechanizmu przewoźnik przewoził szczepionki z Detroit do Atlanty i San Francisco, odpowiadając w przeciągu trzech godzin od wezwania.

Wprowadzenie wymogu posiadania szczepień przez przyszłych pracowników stanowi dla firmy kolejny krok we wspieraniu walki z pandemią. – Jest to ważne posunięcie pozwalające chronić naszych klientów i pracowników w momencie, gdy odradza się nasza działalność i rośnie popyt na podróże lotnicze – powiedziała rzeczniczka Delta Air Lines.

Prawnicy spółki zaznaczyli, że kandydaci do pracy będą mogli ubiegać się o zwolnienie od obowiązku posiadania szczepienia przeciwko Covid-19, z takich powodów jak stan zdrowia uniemożliwiający przyjęcie szczepionki lub rygorystyczne przestrzeganie zasad religii.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo