Partner serwisu

Dania: Kolej do lotniska Aalborg gotowa

Redakcja 02.12.2020

Dania: Kolej do lotniska Aalborg gotowa
fot. Aalborg
Połączenie kolejowe do Portu Lotniczego Aalborg w Danii zostanie uruchomione 13 grudnia. Trasa zostanie otwarta wraz ze zmianą rozkładu jazdy – potwierdził zarządca infrastruktury, Banedanmark.
Aalborg to trzecie co do wielkości lotnisko w Danii, obsługujące dużą część północnego Półwyspu Jutlandzkiego. Z krajową siecią kolejową port łączy 3-kilometrowa trasa kolejowa, która odchodzi od linii Aalborg – Hjørring – Frederikshavn.

Budowa połączenia kolejowego została zatwierdzona w 2018 roku i rozpoczęła się w lutym 2019 roku. Jej koszt to 276 mln koron duńskich (około 37 mln euro). Połączenie kolejowe jest jednotorowe i biegnie równolegle do istniejącej linii, a następnie skręca na zachód i tworzy most na rzece Lindholm.

Kolej dociera do stacji, sąsiadującej z głównym terminalem lotniska. Znajduje się na niej peron o długości 180 m, który może pomieścić pociągi o długości do 204 m.

Lotnisko będzie początkowo obsługiwane co godzinę przez pociąg jadący w obu kierunkach. Duńskie koleje mają dodatkowo rozszerzyć swoją usługę InterCityLyn, która obecnie kończy się w Aalborg, o Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup. Dojazd z Aalborg na lotnisko potrwa zaledwie 10 minut, z przystankami pośrednimi w Vestby i Lindholm. Duńskie koleje w dłuższej perspektywie zamierzają oferować częstsze usługi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony