Partner serwisu

Czy Rosja pracuje nad samolotem ponaddźwiękowym?

Emilia Derewienko 07.09.2020

Czy Rosja pracuje nad samolotem ponaddźwiękowym?
fot. Tsagi
Wydaje się, że realizacja naddźwiękowego samolotu cywilnego, opartego na bombowcu Tupolew Tu-160 pozostanie na razie w sferze marzeń. Jednak największe państwo świata ma plan, jak wykorzystać projekt ponaddźwiękowej maszyny, aby skutecznie zapełnić niszę na rynku – informuje Aerotelegraph.
W 2018 roku, po próbnym locie ponaddźwiękowego bombowca, Tupolewa Tu-160, swój entuzjazm dla tego projektu wyraził prezydent Rosji, Władimir Putin. Powiedział wtedy, że widzi szansę na wariant cywilny maszyny. Ta wypowiedź spowodowała konsternację i wywołała w Rosji wątpliwości, czy kraj ten będzie starał się zbudować ponaddźwiękowy samolot pasażerski.

Zapytany o to Anatolij Sierdiukow, szef lotnictwa w państwowej korporacji Rostec, wyjaśnił tę kwestię w rozmowie z portalem RBC. – Tu-160 to bombowiec strategiczny. Jak można zbudować na jego podstawie samolot pasażerski? – pytał retorycznie. Zaprzeczył, jakoby było to możliwe, argumentując, że samoloty wojskowe mają zbyt wiele cech szczególnych. Ponadto nie spełniałby międzynarodowych wymagań dotyczących ochrony przed hałasem i emisji.

– Putin miał na myśli to, że można budować na doświadczeniu Tupolewa – wyjaśnił Sierdiukow. Rosyjskie badania naddźwiękowe koncentrują się wokół Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego, założonego jeszcze w 1918 roku. Z wypowiedzi szefa Rostec wynika jednak, że pierwsze obiecujące osiągnięcia dla następnej generacji maszyn naddźwiękowych zostały również opracowane przez konsorcjum lotnicze UAC, w skład którego wchodzą Tupolew, Suchoj i Irkut.

Warto jednak mieć na względzie, że koszty lotów naddźwiękowych są znacznie wyższe niż w przypadku konwencjonalnych samolotów. Dlatego, Rostec będzie koncentrował się na samolotach biznesowych. Według prognoz międzynarodowych istnieje bowiem zapotrzebowanie na około 400 naddźwiękowych odrzutowców biznesowych o łącznej wartości od 30 do 50 mld dolarów. – Jest nisza i o dość dużym znaczeniu – przyznał Serdiukow.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony