Partner serwisu

Czy Delta Airlines zapłacą 300 mln dolarów w imieniu GOL?

Emilia Derewienko 01.09.2020

Czy Delta Airlines zapłacą 300 mln dolarów w imieniu GOL?
Fot. Airbus Media
Pięć lat temu Delta Air Lines poręczyła pożyczkę za swojego brazylijskiego partnera GOL. Teraz może okazać się to dla amerykańskich linii lotniczych dużym ciężarem – informuje portal Aerotelegraph.
Delta Air Lines poszukują partnerów na całym świecie: w ostatnich latach amerykański przewoźnik stworzył globalną sieć holdingów z udziałami w Aeromexico, Republic Airways, Virgin Atlantic, Air France-KLM, Korean Air i China Eastern. Posiadał również 9 proc. udziałów w brazylijskim tanim przewoźniku GOL.

Ale po tym, jak Delta ogłosiła swoją główną inwestycję w LATAM, jesienią 2019 roku, wycofała swoją inwestycję z GOL. Niemniej jednak brazylijska budżetowa linia lotnicza może stać się ciężarem dla Delty. Według raportu, GOL miał spłacić 300 mln dol. pożyczek do poniedziałku (31 sierpnia). W innym przypadku Delta musiałaby interweniować.

GOL bez perspektyw?

Geneza tych zdarzeń sięga lipca 2015 roku, kiedy Delta zainwestowała nie tylko 56 mln dol. w nowe akcje GOL; zagwarantowała mu również pożyczkę do 300 mln dol. Delta wyjaśniła wówczas, że pogłębi to istniejące partnerstwo i poprawi sytuację finansową i płynność GOL.

Nie ma pewności, czy GOL będzie w stanie sam spłacić swój dług. Agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę linii lotniczej w połowie sierpnia, stwierdzając, że odzwierciedla to „utrzymującą się słabość popytu na podróże lotnicze w Brazylii, wysoki stopień niepewności co do terminu skutecznego ożywienia lotnictwa i ograniczoną elastyczność finansową GOL, w celu pozyskania dodatkowych finansowania”.

Delta nie ma już pieniędzy

Ale tak jak wszystkie linie lotnicze na całym świecie, Delta również została dotknięta trwającym kryzysem koronawirusa. W drugim kwartale przewoźnik zanotował stratę w wysokości prawie 4 mld dolarów. Delta otrzymała pomoc państwa, co zapobiegło do tej pory poważnym zwolnieniom w liniach lotniczych, jednak teraz w niebezpieczeństwie jej utraty znajduje się 1900 pilotów linii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony