Partner serwisu

Cztery potencjalne lokalizacje nowego portu Zakarpacia

Rafał Dybiński 07.11.2020

Cztery potencjalne lokalizacje nowego portu Zakarpacia
fot. Uzhhorod International Airport
Liczba potencjalnych lokalizacji, w których może pojawić się nowe lotnisko na Zakarpaciu, została zmniejszona do czterech - informuje ukraiński serwis "CFTS". Analizowane są już tylko Chust, Mukaczewo, Ratiwci lub Serednie. Doniesienia potwierdziła Państwowa Agencja ds. Projektów Infrastrukturalnych (Ukrinfraproekt).
– Rozważamy aktualnie cztery możliwe lokalizacje pod budowę nowego lotniska na Zakarpaciu. Analizujemy ich wady i zalety w celu ustalenia optymalnego miejsca – napisał na Facebooku Kiryłł Chomjakow, szef Ukrinfraproekt.  Chomjakow zaznaczył, że nie ma już innych potencjalnych lokalizacji oprócz wyżej wymienionych i podkreślił, że Chust, Mukaczewo, Ratiwci lub Serednie zamknęły "ostateczną listę".

Państwowa Agencja ds. Projektów Infrastrukturalnych ujawniła z kolei, że ​​Zakarpacie odwiedziła grupa robocza złożona ze specjalistów z Państwowej Administracji Lotnictwa i Przedsiębiorstwa Państwowego "Fininpro". Niebawem rozpoczną się wstępne prace projektowe, na które rząd Ukrainy wygospodarował 30 mln hrywien, czyli 905 tys. euro.

Wcześniej najczęściej wymieniano Mukaczewo jako głównego faworyta tej rywalizacji. – Ma swoje plusy i minusy – stwierdził Chomjakow, zwracając uwagę na niekorzystne usytuowanie istniejącego pasa startowego operującego w tej lokalizacji lotniska wojskowego.

Chust z kolei został po raz pierwszy wspomniany w planach tej inwestycji w 2011 roku. Miejsce namaścił wówczas minister infrastruktury Władimir Omeljana.  Serednie natomiast znajdują się w połowie drogi między Użhorodem a Mukaczewem. Ten pomysł lobbuje mocno jedna z lokalnych państwowych firm rolniczych, dysponująca nawet odpowiednim terenem. Ratiwci wreszcie są położone na południe Użhorodu, 11 km od obecnego lotniska.

Nowy port lotniczy na Zakarpaciu ma powstać do 2023 roku. Jego budowa pochłonie w sumie cztery mld hrywien, czyli blisko 121 mln euro. Terminal i niezbędne obiekty postawi prywatny inwestor.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony