Partner serwisu

Czesko-tajwańskie zbliżenie. Prezydent Pragi zapowiada loty China Airlines na Tajwan

Tomasz Śniedziewski 01.09.2020

Czesko-tajwańskie zbliżenie. Prezydent Pragi zapowiada loty China Airlines na Tajwan
Fot. Airbus Media
Przewoźnik narodowy Tajwanu, linie lotnicze China Airlines, otworzą bezpośrednie loty pomiędzy Pragą i Tajpej. Tak wynika z zapowiedzi prezydenta czeskiego po rozmowach z prezesem linii lotniczych. Na inaugurację połączenia przyjdzie jednak poczekać do zakończenia pandemii.
Zapowiedź uruchomienia bezpośredniego połączenia łączącego największe miasta Czech oraz Tajwanu padła na samym początku historycznej wizyty marszałka senatu Czech, Milosa Vystrcila w Republice Chińskiej, czyli na Tajwanie. Licząca 90 osób delegacja z Czech, w składzie której podróżuje również Zdenek Hrib, prezydent Pragi, przebywa obecnie w Tajpej pomimo protestów oraz nacisków władz Chińskiej Republiki Ludowej, która uważa rządzący się samodzielnie od 70 lat demokratyczny Tajwan za zbuntowaną prowincję Chin i mocno sprzeciwia się jakimkolwiek oficjalnym kontaktom dyplomatycznym z wyspą podejmowanym przez inne kraje.

Czesko-tajwańskie zbliżenie

Chęć odwiedzin Tajwanu zgłaszał poprzednik Vystrcila na stanowisku marszałka senatu, czyli drugiej najważniejszej osoby w kraju, Jaroslav Kubera, powołując się na zamiar realizacji prowolnościowego dziedzictwa Vaclava Havla, lidera tzw. Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. W styczniu tego roku Kubera niespodziewanie zmarł na kilka dni przed planowaną wizytą na Tajwan. Rodzina zmarłego czeskiego polityka oskarża o sprowokowanie śmierci Kubery ambasadę ChRL, która wysłała dwa listy ostrzegające przed planowaną wizytą na Tajwanie. Od tamtej pory władze Czech zintensyfikowały swoje konfrontacyjne stanowisko wobec Chin, stawiając w zamian na zbliżenie z Tajwanem. Prezydent Hrib, który w przeszłości studiował na Tajwanie, doprowadził do podpisania umowy o partnerstwie miast pomiędzy Pragą i Tajpej, co władze Pekinu, z którym Praga była wcześniej połączona umową partnerską, potraktowały jako afront, zrywając stosunki ze stolicą Czech.

Oficjalna delegacja z Czech przyleciała na Tajwan w niedzielę, 30 września na pokładzie airbusa A350-900 wyczarterowanego od linii lotniczych China Airlines. Czeskie media zwracają uwagę na trasę lotu na wyspę, omijającą przestrzeń powietrzną nad Chinami, co rodzi spekulacje, że przelot nad Państwem Środka został zablokowany przez władze tego kraju.

Podobne dyskusje dotyczące trasy lotu na Tajwan omijającej Chiny rozgorzały po pierwszym w historii locie PLL LOT do Tajpej. Na Tajwanie fakt, iż czeska delegacja podróżowała na pokładzie wyczarterowanego samolotu China Airlines spowodował, iż na nowo rozgorzały głosy o konieczności zmiany nazwy przewoźnika. Niedawno postulaty te zyskały zielone światło parlamentu wyspy.

Loty do Pragi na "dobrych torach"

Wiele wskazuje na to, że loty China Airlines łączące Pragę z Tajpej mogą zagościć na stałe w rozkładach lotów. Po poniedziałkowym (31.8.) spotkaniu z prezesem przewoźnika, Hsieh Shih-chien, prezydent Hrib poinformował, iż bezpośrednie połączenie pomiędzy miastami jest “na dobrych torach” i można spodziewać się jego inauguracji po tym, gdy “uspokoi się sytuacja wokół COVID-19”.

– Praga jest kluczowym hubem handlu, przedsiębiorczości oraz turystyki w Europie. China Airlines oraz Czech Airlines są obecnie członkami sojuszu SkyTeam z lotami code-share poprzez inne kierunki w Europie, do których latają linie lotnicze China Airlines. Czynniki takie jak rozwój rynku tajwańsko-czeskiego, globalnej sieci lotniczej oraz strategii lotów do Europy są obecnie analizowane przez China Airlines. Monitorowane jest również odradzanie się rynku po erze COVID-19. Obecnie aktywnie studiujemy wprowadzenie połączenia Tajpej-Praga – czytamy w oświadczeniu China Airlines.

Praga wymieniana była jako jeden z kolejnych potencjalnych europejskich kierunków China Airlines już w 2018 roku. Spekulacje te uciął jednak strajk personelu kokpitowego przewoźnika z lutego ubiegłego roku.W wyniku osiągniętego wówczas porozumienia znacząco wzrosły koszty pracy w China Airlines, co spowodowało iż władze linii musiały dokonać cięć połączeń oraz zrezygnować z zapowiadanych planów ekspansji, w tym m. in. do Pragi.

Obecna wizyta czeskiej delegacji stanowić może jednak świeży impuls do powrotu do wcześniejszych planów lotów do stolicy Czech. Na fali politycznego zbliżenia pomiędzy władzami w Pradze i w Tajpej, rośnie zainteresowanie tajwańskich przedsiębiorców inwestowaniem u naszych południowych sąsiadów. Już sam początek pięciodniowej oficjalnej wizyty delegacji z Czech zaowocował podpisaniem kilku listów intencyjnych o współpracy międzypaństwowej, m. in. w dziedzinie technologii smart city, sztucznej inteligencji czy smart machinery. Oba kraje chcą też zachęcać do współpracy start-upów z Czech oraz Tajwanu. Wszystko to powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na bezpośrednie połączenie lotnicze.

Wizyta delegacji z Czech na Tajwanie spotkała się ze stanowczym potępieniem ze strony komunistycznych władz w Pekinie. Goszczący w Europie szef dyplomacji ChRL, Wang Yi, zapowiedział, że Czechy “zapłacą wysoką cenę za naruszenie zasady nienaruszalności terytorialnej Chin”, a Vystrcil “stał się wrogiem 1,4 mld Chińczyków”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony