Partner serwisu

Czeski szkoleniowy L-39NG z certyfikatem typu

Avgeek 20.09.2020

arrow
arrow
Czeski szkoleniowy L-39NG z certyfikatem typu
Fot. Aero Vodochody
Czeski szkoleniowy L-39NG z certyfikatem typu
Czeski szkoleniowy L-39NG z certyfikatem typu
Czeski szkoleniowy L-39NG z certyfikatem typu
AERO Vodochody AEROSPACE i jej partner strategiczny OMNIPOL poinformowali w piątek (18 września), że samolot L-39NG otrzymał certyfikat typu. Na podstawie pozytywnych wyników prób naziemnych i w locie, certyfikat wydał Wojskowy Urząd Lotnictwa Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej.
Nowy samolot, kontynuujący tradycję legendarnego samolotu szkoleniowego L-39 Albatros, uzyskał certyfikację typu w niecałe dwa lata po wprowadzeniu pierwszego prototypu. Dokładnie 21 miesięcy temu w powietrze wzbił się pierwszy prototyp L-39NG.

Certyfikat typu oznacza, że ​​statek powietrzny kwalifikuje się teraz do wykonywania lotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Jest to również ważny warunek wstępny dla dostaw do klientów. L-39NG jest jednym z pierwszych wojskowych statków powietrznych, które uzyskały certyfikat zgodności z nowymi ponadnarodowymi standardami wojskowymi (EMAR 21 i EMACC), co oznacza, że ​​jego certyfikacja jest uznawana przez wszystkie władze wojskowe UE i NATO. Certyfikacja samolotu przebiegła zgodnie z planem. W ramach testów Aero wykonał około 300 lotów testowych na dwóch latających prototypach oraz obszerne testy naziemne na dwóch statycznych prototypach.

- To punkt zwrotny, niezwykły sukces dla pracowników AeroVodochody, który dowodzi, że przywrócenie produkcji nowego, zaprojektowanego i opracowanego w Czechach szkolnego samolotu wojskowego było właściwą decyzją. Obecna inwestycja w projekt przekroczyła 2 miliardy czeskich koron i to podstawa dobrej przyszłości firmy - powiedział Marek Dospiva, współwłaściciel Penta Investments.

- To wspaniała wiadomość dla L-39NG i dla całej czeskiej branży lotniczej. Otrzymanie certyfikatu typu to ważny krok w rozwoju samolotu, a jednocześnie ważna wiadomość dla naszych klientów. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego sukcesu - dodał Jiří Podpěra, prezes firmy Omnipol, która jest strategicznym partnerem w nowym projekcie samolotu.

- Ten kamień milowy to nasza ważna wiadomość na tradycyjne Dni NATO w Ostrawie, tak jak obiecaliśmy w zeszłym roku. L-39NG to zupełnie nowy samolot, który przewyższa wszystkie obecne i przyszłe wymagania dotyczące nowoczesnego szkolenia pilotów w połączeniu z bardzo konkurencyjnym kosztem zakupu. Wierzymy, że certyfikacja znacząco wpłynie na przyszłe zamówienia, o których będziemy mogli wkrótce poinformować. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, dostawcom i partnerom za ich profesjonalny wysiłek i doskonałą współpracę - powiedział Dieter John, prezes i dyrektor generalny Aero Vodochody.

Warto wspomnieć, że rozwój samolotu nie kończy się na uzyskaniu certyfikatu typu. Dalsze ulepszenia i rozszerzenie możliwości zgodnie z wymaganiami klientów będą stopniowo dodawane do procesu certyfikacji. Nowy samolot odrzutowy L-39NG jest wspólnym projektem Aero Vodochody, jej udziałowca Penta Investments oraz grupy OMNIPOL, która jest partnerem strategicznym i równoprawnym współwłaścicielem projektu L-39NG. Na podstawie umowy podpisanej w czerwcu 2020 roku, Penta Investments przekaże Aero Vodochody swoim nowym właścicielom, reprezentowanym przez OMNIPOL z 49 proc. i węgierskiego biznesmena Andrása Tombora, który będzie posiadał 51 proc. udziałów.

Samolot L-39NG po raz kolejny jest obecny na Dniach NATO (19-20 września) w Ostrawie. Tym razem pojawiły się oba prototypy samolotów - jeden na statycznej wystawie w strefie VIP, a drugi na początku sobotniego pokazu dynamicznego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony