Partner serwisu

Czech Airlines unikną bankructwa

Mateusz Kieruzal 28.11.2021

Czech Airlines unikną bankructwa
fot. Alan Lebeda, commons.wikimedia.org, GFDL 1.2
Czech Airlines (CSA), flagowy przewoźnik z Republiki Czeskiej, stracił w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku aż 105 milionów koron czeskich, tj. około 19,5 miliona złotych. Pomimo tego przewoźnik, mający główną bazę na lotnisku w Pradze, polepsza swoją sytuację finansową poprzez spłatę wymaganych należności. Skrupulatne pomniejszanie długu spowodowało, że linia uniknie ogłoszenia bankructwa i do momentu spłaty należnych wierzycielom kwot pozostanie w ogłoszonej w marcu tego roku restrukturyzacji.
Zarządca sądowy, powołany w związku z postępowaniem administracyjnym dla Czech Airlines przez Sąd Miejski w Pradze, stwierdził, że w obecnym momencie nie ma żadnego uzasadnionego powodu, dla którego miałby wprowadzić linię z Czech w stan ogłoszenia bankructwa. Obecnie zarządca jest zadowolony z pracy, jaką linia wykonała przez ostatnie osiem miesięcy, a wyniki zawarte w raporcie finansowym są na odpowiednim poziomie. Uniknięcie ogłoszenia przez linię bankructwa to efekt osiągnięcia satysfakcjonującego przychodu brutto, który pozwolił na spłatę zobowiązań finansowych w całości oraz zaspokojenie wierzycieli.

Sytuacja finansowa

CSA za okres pomiędzy styczniem 2021 a wrześniem 2021 wygenerowała przychód ze sprzedaży w wysokości 522 milionów koron czeskich (96,6 miliona złotych).

Ponadto przewoźnik, należący do sojuszu SKY Team, wzmocnił swoją płynność poprzez sprzedaż wskazanych w raporcie tzw. nadwyżek aktywów. Jednym z takich aktywów były prawa emisyjne. Wszystkie działania doprowadziły do zmiany stanowiska przez zarządcę sądowego, który wskazał, że brak jest w tym momencie podstaw do zamknięcia działalności CSA, jeśli prowadzona działalność przynosi zysk. Oznacza to, że w najbliższym czasie Czech Airlines dalej będzie przewoziła pasażerów.

Pomimo dobrych informacji dochodzących z Pragi, sytuacja ekonomiczna linii pozostaje na słabym poziomie, co wpływa na niepewną przyszłość przewoźnika w dłużej perspektywie czasowej. W tym samym okresie, za który linia pochwaliła się zadowalającym przychodem ze sprzedaży biletów, jak i swoich aktywów, zanotowała również ujemny zysk netto w wysokości 20 milionów złotych.

Problemy finansowe pozostaną

Ciałem odpowiadającym za przejście przez Czech Airlines przez stan restrukturyzacji jest INSKOL. Jest to spółka prawa handlowego, której głównym zakresem działalności jest przeprowadzanie pogrążonych w kryzysie firm przez restrukturyzację, która ma doprowadzić do ciągłego osiągania zysków z działalności.

Zarządca nie zawarł dostatecznych informacji o pomocy dla wierzycieli linii, gdyż końcowy plan restrukturyzacji nie został jeszcze złożony do sądu w Pradze. Wśród wierzycieli w dużym stopniu są klienci, których rezerwacje anulowano, a zwrotów nie dokonano w uregulowanym prawem czasie. Z tego powodu, a także w celu ułatwienia kontaktów z zarządcą, powstał komitet wierzycieli.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony