Partner serwisu

Cristescu: Przy CPK nie może zabraknąć hoteli

Roman Czubiński 30.11.2018

Cristescu: Przy CPK nie może zabraknąć hoteli
fot. Marriott
Mamy wybór, czy będziemy się rozwijać z CPK, czy zwijać bez niego – ocenił prezes Chopin Airport Development Gheorghe Marian Cristescu podczas debaty na Kongresie 590. Spółka zarządzająca hotelami przy polskich lotniskach chce, by z jej obiektów mogli korzystać także pasażerowie podróżujący przez przyszły hub lotniczy w Baranowie.
Z badań przeprowadzanych przez firmę wynika, że od 2 lat lotnisko Chopina, pełniące rolę głównego portu przesiadkowego, rozwija się równocześnie z lotniskami regionalnymi. – Zauważył to też rynek nieruchomości. Biorąc pod uwagę te analizy, zdecydowaliśmy się na budowę nowych hoteli przy portach regionalnych. Niedawno otworzyliśmy hotel w Katowicach, a w przyszłym roku – w Rzeszowie. Wzmacniamy też naszą pozycję przy porcie w Poznaniu – poinformował Cristescu.

Gospodarka może spowolnić

Nowe inwestycje wiążą się jednak z koniecznością ponoszenia dużych nakładów. – Rynek jest trudny, bo z roku na rok koszty budowy rosną o ok. 20%. Podobnie jest z kosztami pracy. Jesteśmy gotowi do dzielenia się zyskiem z pracownikami poprzez podnoszenie wynagrodzeń, ale w dłuższej perspektywie i tak będziemy musieli zatrudniać ludzi z zagranicy – stwierdził szef Chopin Airport Development.

– Musimy być przygotowani na zmiany koniunktury. Dziś jest ona znakomita, ale za jakiś czas może się pogorszyć – ostrzegł Cristescu. – Gospodarka jest bardzo mocno nakręcona w momencie, kiedy podejmuje się tak poważne inwestycje w nieruchomości. Jestem przekonany, że CPK będzie pomagał w rozwoju całej polskiej gospodarce – kontynuował.

Oprócz hoteli – centrum konferencyjne?

Samo powstawanie hoteli przy lotniskach jest świadectwem zmiany myślenia o biznesie. – Dawniej, budując lotniska, nie myślano o hotelach ani o zarabianiu na tzw. airport city. Nie doceniano też znaczenia połączenia kolejowego. Dziś jednak zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tych inwestycji i z tego, że przyspieszają one zwrot kapitału – podkreślił prezes. Pierwszy hotel lotniskowy w Warszawie, wybudowany przez Chopin Airport Development w 2003 r., ma dziś zawsze co najmniej 90% obłożenia.

Inną placówką, której powstanie przy CPK warto – zdaniem Cristescu – rozważyć, jest centrum konferencyjne. – Takiego obiektu Warszawa dziś nie ma. Przykłady inwestycji w Krakowie, Rzeszowie czy Katowicach pokazują tymczasem, że to ważny impuls dla miasta. Mogą rozwijać się tam także wielkie domy handlowe, kasyna z prawdziwego zdarzenia, bardzo atrakcyjne dla gości z zagranicy. Rozmawiamy o tym z prezesem Milczarskim – ujawnił prezes.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony