Partner serwisu

CPK z dofinansowaniem na studium nowej linii kolejowej przez Jastrzębie-Zdrój do granicy Czech

Jakub Madrjas 05.02.2020

CPK z dofinansowaniem na studium nowej linii kolejowej przez Jastrzębie-Zdrój do granicy Czech
rys. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny otrzymała z instrumentu CEF ponad 7 mln zł na dokumentację przygotowawczą do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej przez Jastrzębie-Zdrój do połączenia z ciągiem linii nr 157 i 159 Chybie - Żory. Dzisiaj przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i spółki CPK podpisali w tej sprawie umowę o współpracy. 
Przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji przedprojektowej (studium wykonalności) niezbędnej do budowy nowego, transgranicznego połączenia kolejowego między połączeniem Chybie-Żory (linie nr 157 i 159), Jastrzębiem-Zdrojem a polsko-czeskim przejściem granicznym w okolicach Gorzyczek. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł. Połowę będą stanowiły więc przyznane CPK środki z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). To pierwsza część projektu, który obejmie prace inwestycyjne na odcinku Chybie/Żory – granica państwa. Wartość tego odcinka szacowana jest na prawie 1,3 mld zł.

W Programie Kolejowym CPK ten odcinek linii stanowi fragment tzw. szprychy numer siedem: CPK – Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Katowice – Jastrzębie-Zdrój – granica z Czechami. Spółka CPK podkreśla w komunikacie, że projekt jednocześnie realizuje zapisaną w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju walkę z wykluczeniem transportowym. Inwestycja ma też swoje miejsce w dokumentach europejskich, a konkretnie w Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T jako skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.

Trójstronną umowę dla projektu pn. „Utworzenie nowego połączenia transgranicznego na odcinku Katowice – Ostrawa sieci kompleksowej TEN-T (etap I)” podpisali minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech oraz przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego: prezes Mikołaj Wild i Piotr Malepszak, członek zarządu ds. części kolejowej inwestycji.

Skutecznie powalczyli o środki unijne

– To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego CPK w ramach CEF. Uzyskanie wsparcia finansowego przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem – podkreślał dziś wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– CPK będzie realizować swój pierwszy projekt realizowany z funduszy unijnych. To kropelka w morzu potrzeb CPK, ale zalążek tego, żeby pozyskać jak najwięcej środków unijnych dla tego przedsięwzięcia i jak najlepiej je wydatkować – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Centralny Port Komunikacyjny po raz pierwszy otrzymuje unijne dofinansowanie, ale Centrum Unijnych Projektów Transportowych od lat wspiera realizację projektów kolejowych, dając gwarancję dobrze wykorzystanych środków unijnych – podkreślała p.o. dyrektora CUPT, Joanna Lech.

– Czuję dumę. Spółka, która istnieje niewiele ponad rok jest w stanie wygrywać konkursy w ramach CEF z podmiotami z innych krajów Europy. Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku – dodał prezes CPK Mikołaj Wild.

Wymiar lokalny i międzynarodowy

– Inwestycja ma dwa wymiary – lokalny i międzynarodowy. Lokalny, ponieważ doprowadzi kolej do Jastrzębia-Zdroju, największego w Polsce i jednego z największych miast w UE bez dostępu do kolei pasażerskiej. Międzynarodowy, bo odcinek ten będzie częścią europejskiej trasy kolejowej dużych prędkości łączącej Katowice i Ostrawę. Gdzie w tym wszystkim CPK? Trasa ma być fragmentem jednej z dziesięciu szprych CPK, czyli linii kolejowych prowadzących do portu przesiadkowego i Warszawy z różnych kierunków. Dziś fundusze unijne dofinansowują pierwszy krok tej inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji. Zabiegamy o to, by w przyszłości wsparły również inne połączenia kolejowe prowadzące do CPK – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Nasza inwestycja pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami, z którymi jako spółka blisko współpracujemy podczas przygotowań do transgranicznych projektów kolejowych Katowice – Ostrawa i Wrocław – Praga. Po drugie, nasza linia pozwoli na włączenie do sieci połączeń dalekobieżnych prawie 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju – dodał prezes CPK Mikołaj Wild.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony