Partner serwisu

CPK: Wild pełniącym obowiązki prezesa. Malepszak zostaje w spółce

Aleksander Domański 28.11.2019

CPK: Wild pełniącym obowiązki prezesa. Malepszak zostaje w spółce
fot. materiały prasowe
CPK poinformował o zmianach w spółce. Rada nadzorcza oddelegowała Mikołaja Wilda do pełnienia obowiązków prezesa. Piotr Malepszak pozostaje w zarządzie spółki. Jeszcze dzisiaj zostanie ogłoszony konkurs na nowego prezesa CPK.
Były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego poinformował Polską Agencję Prasową o tym, że rada nadzorcza spółki celowej powołanej do realizacji CPK powołała go na stanowisko p.o. prezesa spółki.

„Najlepszy kandydat”

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 r., by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Jej pierwszym prezesem był dr Jacek Bartosiak. Po jego rezygnacji pełniącym funkcję prezesa został Piotr Malepszak. Ten ostatni zostaje w zarządzie spółki Skarbu Państwa. Oprócz niego są tam także: odpowiadający za komponent lotniczy Dariusz Sawicki, Michał Wrona odpowiedzialny za finanse oraz Sylwia Matusiak – czasowo delegowana z rady nadzorczej.

Kandydaturę Wilda chwali Marcin Horała, który został dziś nowym pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Polityk Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że nie wyobraża sobie lepszego kandydata na stanowisko prezesa spółki celowej niż właśnie Wild.

Niedawno w mediach Wild mówił, że projekt CPK rozwinął się już na tyle, że funkcji sponsora projektu i kierownika merytorycznego nie może dłużej pełnić jedna i ta sama osoba. – Do roli „sponsora” projektu potrzebujemy pełnokrwistego polityka – stwierdził. – Doszliśmy w tym projekcie do przełomowego momentu. Z jednej strony określiliśmy kluczowe parametry Portu Solidarność, wytyczyliśmy przebieg linii kolejowych prowadzących do CPK, przygotowaliśmy projekt rządowego planu wieloletniego, który zapewni inwestycji stabilne finansowanie. Zbudowaliśmy międzynarodowe i branżowe poparcie, prowadzimy dialog z mieszkańcami. Ale od tego, co będzie się działo w ciągu najbliższego roku – dwóch lat, zależy powodzenie całej inwestycji – wskazywał Wild.

O Mikołaju Wildzie

43-letni Mikołaj Wild jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, University of Florida oraz stypendystą programu Magister Iuris Comparitivi na Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität w Bonn. W latach 2015–2017 był wiceministrem Skarbu Państwa, a od 1 kwietnia 2017 r. do 8 maja 2017 r. głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów.  

Od 9 maja 2017 r. do 1 lutego 2018 r. piastował stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 1 lutego 2018 r. zaś sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jest też autorem kilkunastu prac, publikacji i opracowań naukowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony