Partner serwisu

CPK: Rząd przyjął uchwałę dot. planu zamierzeń i priorytetów inwestycyjnych

Redakcja/inf. pras. 04.05.2022

CPK: Rząd przyjął uchwałę dot. planu zamierzeń i priorytetów inwestycyjnych
fot. CPK
Rząd przyjął w środę uchwałę dot. planu zamierzeń i priorytetów inwestycyjnych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego - informuje PAP. Dokument ma usprawnić synchronizację prac wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie przedsięwzięć dotyczących powstania CPK.
Chodzi o uchwałę w sprawie Planu zamierzeń państwa oraz priorytetów inwestycyjnych związanych z budową Portu Solidarność, obejmującej w perspektywie Strategię Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku, przedłożoną przez rządowego pełnomocnika ds. CPK.

Według KPRM dokument "usprawni synchronizację prac wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie przedsięwzięć dotyczących powstania CPK" oraz ułatwi zachowanie m.in. komplementarności parametrów (dzięki uwzględnieniu zależności pomiędzy poszczególnymi projektami) i terminów realizacji CPK.

"Możliwe będzie także wykorzystanie planu CPK, jako elementu struktury dokumentów wskazujących na wypełnienie przez Polskę tzw. warunku podstawowego dotyczącego transportu, w kontekście ubiegania się o środki UE, względem inwestycji związanych z CPK" - podkreślono na stronie KPRM, w którego ocenie powstanie CPK powinno umożliwić stworzenie do 2040 roku ok. 290 tys. nowych miejsc pracy i przynieść polskiej gospodarce ok. 985 mld zł dodatkowej produkcji globalnej.

W ramach tego projektu w odległości 15 minut od Warszawy zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W rejonie CPK powstanie także tzw. Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego oraz ok. 2 tys. km nowych torów na terenie całego kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony