Partner serwisu

Podpisano umowę w sprawie linii dużych prędkości Warszawa – CPK – Łódź

Redakcja/inf. pras. 07.06.2021

Podpisano umowę w sprawie linii dużych prędkości Warszawa – CPK – Łódź
fot. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła kontrakt na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości. Między Warszawą, CPK i Łodzią pociągi będą jeździły w pierwszym etapie z prędkością do 250 km/h. W przygotowaniu są już następne odcinki kolejowych „szprych”, które uzupełnią istniejącą sieć i skrócą czasy przejazdów dla pasażerów z całej Polski.
Premier Mateusz Morawiecki, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz prezes spółki CPK Mikołaj Wild przedstawili aktualny, zaawansowany stan przygotowań do budowy tzw. szprych, czyli linii kolejowych CPK. Stało się to na konferencji prasowej na modernizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe stacji Warszawa Zachodnia, gdzie zacznie swój bieg linia Kolei Dużych Prędkości (KDP) prowadząca w stronę CPK, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

– Ten wielki plac budowy, przebudowa i modernizacja torów kolejowych w całej Polsce, to praca na długie lata. Praca, którą wykonujemy z myślą nie tylko o tu i teraz, ale też z myślą o przyszłych pokoleniach – powiedział Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów. – Podpisujemy umowę na prace przygotowawcze do budowy nowej linii kolejowej: Warszawa – CPK – Łódź. Przed nami wiele kolejnych wydarzeń tego typu – zapowiedział Marcin Horała, Wiceminister Infrastruktury. – Ten plac budowy jest też symbolem przełamania niemożności. To praca, która będzie służyła nam jeszcze wiele lat i będzie wzmacniać potencjał rozwojowy Polski, a to główne zadanie – dodał premier.
– Inwestycje kolejowe to rdzeń programu CPK. Zawarta umowa na STEŚ dla odcinka Warszawa – Łódź to jedna z wielu, jakie podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni. W tym miejscu rozpoczynamy nowy etap historii transportu kolejowego w Polsce. Dziesiątki miliardów są inwestowane w infrastrukturę kolejową, w podtrzymanie dotychczasowych linii i zwiększenie ich możliwości – kontynuował Horała. – To wieloletni wysiłek inwestycyjny. To plan który realizujemy od 2015 roku, to inwestycje drogowe na drogach krajowych i samorządowych. Z tej stacji początek bierze nowa jakość i linia kolejowa Warszawa-CPK-Łódź – podsumował Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.  

Podpisana umowa dotyczy prac przygotowawczych dla prawie 140-kilometrowego odcinka: Warszawa – CPK – Łódź. Harmonogram zakłada, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z Portem Solidarność, czyli w 2027 roku. Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą do nowego lotniska: z Warszawy w ok. kwadrans, z Łodzi w ok. pół godziny, a z Warszawy do Łodzi w ok. 45 minut (prawie dwa razy szybciej niż obecnie). Pociągi z pasażerami będą jeździły z prędkością do 250 km/h. Przyjęte przez spółkę CPK założenia projektowe umożliwią jej podniesienie w przyszłości nawet do 350 km/h – jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

– To historyczny moment. Wspólnie z wykonawcą przygotujemy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla pierwszej linii KDP w Polsce. Planowana linia zapewni pasażerom wygodny dojazd do Portu Solidarność, a zarazem na nowo połączy Łódź i Warszawę, skracając czas podróży miedzy tymi miastami o połowę. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii transportu RP – podkreślił Mikołaj Wild, prezes CPK. Tzw. STEŚ (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) dla spółki CPK wykona konsorcjum firm: IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis. Na realizacje prac, w skład których wchodzą m.in. analizy przebiegów, a także specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne, wykonawca będzie miał ok. 10 miesięcy. 

– Cieszy nas, że będziemy częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Szczególnie satysfakcjonujący jest dla nas fakt, iż jest to kolejny krok w ramach przygotowań do tej inwestycji, po studium wykonalności kolei dużych prędkości opracowanego przez IDOM w latach 2010-2013, który przybliża nas do istotnych zmian w sieci linii kolejowych w Polsce – oznajmił Marcin Warda, prezes IDOM w Polsce, przedstawiciel konsorcjum wykonawczego. Finalnym efektem umowy będzie wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej między Warszawą a Łodzią w zakresie koniecznym do prowadzenia działań inwestycyjnych. Przygotowanie STEŚ jest kolejnym krokiem na drodze do pozyskania wymaganych pozwoleń i rozpoczęcia prac budowlanych.

W dalszej kolejności nowa trasa Warszawa – Łódź zostanie wydłużona. Dzięki temu powstanie szybkie połączenie kolejowe miedzy Warszawą, CPK i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem, którego koncepcja od swojego kształtu bywa nazywane „igrekiem”. Na Mazowszu w ramach programu kolejowego CPK powstanie łącznie ok. 344 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka CPK, a kolejne ok. 654 km zostanie zmodernizowane przez PKP PLK. W Łódzkiem będzie wybudowanych ok. 219 km nowych linii kolejowych, a kolejnych ok. 305 km zostanie zmodernizowanych. 

W skali całej Polski w trakcie prac przygotowawczych są już w sumie ok. 743 km nowych linii kolejowych CPK. W ciągu ostatnich dni spółka wskazała wykonawców sześciu z ośmiu przetargów na tzw. STEŚ. Jednocześnie CPK oczekuje na uprawomocnienie się wyboru ofert w postępowaniach na wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła CPK, a także projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego CPK (dla pociągów jadących od strony Warszawy i CPK zacznie się w tym samym miejscu co drążony obecnie przez PKP PLK tunel aglomeracyjny i regionalny – na stacji Łódź Fabryczna). 

Zakres prac i ich postępy, przyjęte harmonogramy i szczegóły przygotowywanych zadań wraz z m.in. zakładanymi czasami przejazdów i korzyściami dla pasażerów można śledzić na uruchomionej dziś stronie www.kolejnapolske.pl  i w mediach społecznościowych pod hasztagiem #KolejNaPolske. Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii (plus ok. 200 km w ramach węzła kolejowego w rejonie Portu Solidarność). Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych, których inwestorem jest spółka CPK.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony